Apel o zawieszenie broni w Syrii

Światowa Rada Kościołów (ŚRK) zaapelowała do stron konfliktu o zawieszenie broni. Syrii potrzebna jest pomoc humanitarna oraz „zakrojony na szeroką skalę proces do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju oraz odbudowy Syrii“ - stwierdza ŚRK w swoim oświadczeniu.

W dokumencie podkreśla się, że owocny proces pokojowy może zostać zainicjowany tylko w samej Syrii, ale wymaga wsparcia ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Ligi Arabskiej. Celem takiego procesu musi być zagwarantowanie „pokoju, integralności terytorialnej oraz niepodległości Syrii“. Musi zostać także zachowana „wieloetniczna, wieloreligijna i wielowyznaniowa natura i tradycja“ społeczeństwa syryjskiego. „Prawa człowieka, godność i wolność religijna muszą być wspierane i chronione przez wszystkich zgodnie z międzynarodowymi normami“ - domaga się w swoim oświadczeniu ŚRK.

Oświadczenie zostało przygotowane w Genewie w ramach „konsultacji ekumenicznych“ w dniach 15-17 stycznia z udziałem przedstawicieli Kościołów z Bliskiego Wschodu, Watykanu, Rosji i USA oraz krajów europejskich. Obecny był także przedstawiciel ONZ ds. Syrii, algierski dyplomata Lakhdar Brahimi. To on osobiście przekaże orędzie Kościołów na forum konferencji Genewa 2 w Montreux.

Sekretarz generalny ŚRK, ewangelicki duchowny ks. Olav Fykse Tveit podkreślił po konsultacjach, że „w sprawie Syrii Kościoły mówią jednym głosem.“ Jego zdaniem, nie można tracić czasu, bo w Syrii zginęło już wiele osób, wiele też zostało wypędzonych z kraju.

Podczas konferencji Genewa 2, która rozpoczęła się 22 stycznia, podjęta zostanie kolejna próba poszukiwania rozwiązań konfliktu syryjskiego.

Trwający od trzech lat konflikt w Syrii pochłonął życie ponad 100 tys. ludzi. Ok. 2 mln osób musiały opuścić kraj i 6,5 mln zmuszonych było do opuszczenia swoich domostw wewnątrz kraju.

źródło: KAI


wstecz