Biblijnie i ekumenicznie
Biskup Jerzy Samiec służył Słowem Bożym na dziękczynnym nabożeństwie ekumenicznym w warszawskiej archikatedrze św. Jana, w ramach jubileuszu 200 lat Towarzystwa Biblijnego w Polsce.
Nabożeństwo to zakończyło oficjalne obchody jubileuszu 200 lat Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Obok zwierzchnika Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego, w nabożeństwie wziął udział abp Kazimierz Nycz oraz dyrektor Towarzystwa Małgorzata Platajs. Uroczystość miała miejsce 30 października 2016 roku.
Pierwsze Towarzystwo Biblijne powstało na przełomie XVIII i XIX wieku w Walii i Anglii, kiedy to Europę ogarnęła fala ruchów przebudzeniowych. W kolejnych latach zakładano Towarzystwa Biblijne w różnych krajach. W Polsce organizację pod nazwą: "Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne" założono w 1816 roku, w Warszawie.
Działalność Towarzystwa zainaugurowano w warszawskim Pałacu Czartoryskich, a we władzach zasiedli chrześcijanie różnych wyznań, m. in. rzymscy katolicy: książę Adam Jerzy Czartoryski, bp Jan Paweł Woronicz, ks. Stanisław Staszic, Stanisław Kostka Potocki, Julian Ursyn Niemcewicz, a także ks. Karol Diehl (ewangelik reformowany), Samuel Bogumił Linde (luteranin), i wiele innych osób z polskiego życia kulturalnego i społecznego.
Powstania narodowe, polityka rusyfikacyjna caratu, ewangelickie korzenie Towarzystwa zakłócało działalność polskiej placówki. Publikowanie Pisma Świętego bez przypisów i komentarzy doprowadziło do potępienia Towarzystwa Biblijnego przez papieży Leona XII (1824 r.) i Piusa VIII (1829 r.). Odtąd służyło ono głównie wiernym z kościołów ewangelickich.
Jednak w 1992 r. Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne w Polsce, współpracujące od dziesięcioleci z chrześcijanami różnych wyznań, oficjalnie poszerzyło swój profil ekumeniczny i powołało Komitet Krajowy jako gremium decyzyjne. Weszli do niego przedstawiciele dwunastu Kościołów funkcjonujących w Polsce.
W latach 1920-1967 dyrektorem polskiej placówki Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego był Aleksander Enholc. W roku 1967 dyrektorem Towarzystwa została jego córka, Barbara Enholc-Narzyńska, absolwentka teologii ewangelickiej. Od 2003 roku do dnia dzisiejszego funkcję dyrektora pełni Małgorzata Platajs, z wykształcenia neofilolog.