Biskup Kościoła o ekumenii

Drogie Siostry i Bracia w Chrystusie,

Po raz kolejny przeżywany Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to nie tylko doskonała sposobność do refleksji i modlitwy, ale i okazja do zaprezentowania ewangelickiego wkładu w powszechne dzieło jedności.

Ekumeniczna otwartość nie jest dodatkiem do luterańskiej tożsamości, ani tym bardziej zagrożeniem dla niej. Ekumenizm rozumiany jako duchowy proces pogłębiania jedności wpisany jest integralną częścią luterańskiej eklezjologii, a co za tym idzie naszej tożsamości wyznaniowej.

Nie zakreślamy granic Kościoła Jezusa Chrystusa i z radością przyjmujemy każdą siostrę i brata, składającego świadectwo o Ewangelii w każdej wspólnocie wyznającej Trójjedynego Boga, nawet jeśli nie zawsze liturgiczna przestrzeń innych Kościołów wzbudza w nas poczucie „zadomowienia”. Jednak nie o nasze odczucia chodzi, a o coś innego, fundamentalnego – o poszukiwanie woli naszego Pana i Odkupiciela – Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, jednym z nas. To On nieustannie wzywa swój Kościół do jedności.

 Pod koniec zeszłego roku mogliśmy jako Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce zaprezentować przetłumaczony dokumentu luterańsko-rzymskokatolicki „Od konfliktu do komunii”. W warszawskim Centrum Luterańskim odbyła się również ekumeniczna konferencja naukowa, podczas której omawiano tekst oraz dyskutowano o trudnościach dialogu ekumenicznego. Jako Kościół luterański w Polsce i na świecie przygotowujemy się do obchodów 500-lecia Reformacji – aspekt ekumeniczny tego jubileuszu jest jednym z kluczowych wątków, stąd też tak istotny jest dokument, podejmujący zagadnienia historyczne i dogmatyczne z różnych perspektyw.

Dokument nie jest oficjalnym stanowiskiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ani też Kościoła rzymskokatolickiego. Jest on natomiast tekstem wypracowanym przez znamienitych teologów obydwu wyznań, który daje impulsy do jeszcze głębszej refleksji nad istotą ekumenizmu oraz luterańską tożsamością.

Dziękując Wam za Wasze ekumeniczne zaangażowanie chciałbym  zachęcić wszystkich do pogłębionej lektury dokumentu „Od konfliktu do komunii” prosząc, w duchu ewangelickiej współodpowiedzialności za dzieło ekumenizmu, o jego rozpowszechnienie.

Tekst dostępny jest na stronie www.luter2017.pl oraz w publikacji Wydawnictwo Warto.

Z życzeniami błogosławieństwa Bożego

Wasz w Chrystusie

Ks. Jerzy Samiec
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiegow Polsce


wstecz