Biskup Kościoła w Augsburgu

Na zaproszenie Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Krajowego Bawarii bp Jerzy Samiec przebywał w dniach od 24 do 26 czerwca br. z oficjalną wizytą w Augsburgu. Centralnym wydarzeniem wizyty było nabożeństwo z okazji Pamiątki Wyznania Augsburskiego, gdzie bp Samiec wygłosił kazanie.

W czasie wizyty bp Jerzy Samiec spotkał się z ks. Michaelem Hübnerem, nowym sekretarzem generalnym Związku im. Marcina Lutra (Martin-Luther-Bund, MLB). Podczas konsultacji omówiono dotychczasową współpracę między Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce a MLB, a także zasady i perspektywy jej pogłębienia wzajemnych relacji. Podczas spotkania, w którym uczestniczył również Heinz Dunkenberger-Kellermann, odpowiedzialny w bawarskim Kościele luterańskim za kontakty zagraniczne i ekumeniczne, poruszono również aktualne tematy współpracy międzynarodowej w regionie.

W ostatniu dniu wizyty odbyło się uroczyste nabożeństwo Słowa Bożego, które poprowadziła ks. dziekan Susanne Kasch.  Kazanie zatytułowane „Lęk wznosi granice – wy jesteście wolni” wygłosił bp Jerzy Samiec. Odnosząc się do wyzwań, przed jakimi stoi Europa jako całość oraz indywidualnie chrześcijanie, bp Samiec podkreślił doniosłość wiary jako fundamentu naszej nadziei i przede wszystkim odwagi zwiastowania Ewangelii:

 – Odwaga wierzącego nie jest pustą i beztreściową odwagą, bazującą na własnych umiejętność czy szczęśliwej gwieździe. Odwaga chrześcijanina opiera się na obecności i mocy, oraz obietnicy (…) jesteśmy wezwani, aby nie koncentrować się zbyt na zagrożeniach, ulegając lękom, co też może nas spotkać. Powinniśmy się o wiele bardziej skierować ku naszemu Zbawicielowi – to On jest naszym punktem odniesienia i wyjścia, a nie nasze lęki – zaznaczył biskup Samiec.

Biskup Kościoła odwiedził ponadto ważne miejsca związane z luterańską Reformacją i ruchem ekumenicznym, w tym m.in. położony obok rzymskokatolickiej katedry dawny pałac biskupi, w którym zwolennicy Reformacji z Filipem Melanchtonem na czele przedstawili w 1530 roku Wyznanie Augsburskie oraz ewangelicko-luterański kościół św. Anny, w którym do dziś znajduje się rzymskokatolicka kaplica grobowa rodziny Fuggerów oraz gdzie w 1999 roku podpisano Wspólną Deklarację o Usprawiedliwieniu między Światową Federacją Luterańską a Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

źródło: luter2017

 


 


wstecz