Burmistrz Cieszyna w Warszawie

W siedzibie zwierzchnika Kościoła odbyło się spotkanie bp. Jerzego Samca z burmistrzem Miasta Cieszyn Ryszardem Macurą. Celem wizyty było omówienie planów obchodów jubileuszu Reformacji w związku z otrzymaniem przez Miasto Cieszyn tytuł Europejskiego Miasta Reformacji.

O decyzji przyznania tytułu Miastu Cieszyn przez Wspólnotę Ewangelickich Kościołów w Europie poinformował sekretarz generalny WEKE bp Michael Bünker. Cieszyn został drugim - po Wrocławiu - Miastem Reformacji w Polsce.

- 500 lat Reformacji jest dużym wydarzeniem dla Kościoła ewangelickiego, w którym jako wspólnota lokalna chcemy współuczestniczyć. Jest to okazja do zaprezentowania znaczenia Reformacji w Cieszynie - powiedział burmistrz miasta Ryszard Macura.

W rozmowach, które odbyły się 19 stycznia 2015 roku w Centrum Luterańskim w Warszawie, uczestniczyli także proboszcz parafii cieszyńskiej  ks. Janusz Sikora oraz Janusz Buzek.

Choć głównym partnerem projektu jest Parafia Ewangelicko-Augsburska, ubieganie się o tytuł Miasta Reformacji wymagało  inicjatywy ze strony władz miasta. Pomysł, by Cieszyn został włączony do listy Europejskich Miast Reformacji przedstawiła radnym pochodząca z Cieszyna posłanka na Sejm RP Aleksandra Trybuś-Cieślar z Platformy Obywatelskiej. Rada Miejska Cieszyna przychyliła się do tej idei.

Stworzenie sieci Miast Reformacji jest inicjatywą Wspólnoty Ewangelickich Kościołów w Europie mającą na celu promocję europejskich miast ważnych dla historii XVI-wiecznej Reformacji. Miasta będą mogły posługiwać się specjalnym logo oraz otrzymają wsparcie medialne, a także będą miały prawo do współuczestniczenia w działaniach związanych z obchodami przypadającej na 2017 rok 500 rocznicy Reformacji.

Wśród miast, które mogą otrzymać tytuł Europejskiego Miasta Reformacji są m.in. Amsterdam, Augsburg, Bazylea,  Bruksela, Cambridge, Debreczyn, Genewa, Kopenhaga, Paryż, Praga, Sztokholm, Tallin, Wenecja, Wiedeń, Wittenberga, oraz Zurych. Do tej pory tytuł ten otrzymało 14 miast.

Do Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie należy ponad 100 europejskich Kościołów protestanckich. Wspólnota powstała w 1974 roku i do 2003 roku funkcjonowała pod nazwą „Leuenberska Wspólnota Kościołów” nawiązująca do tzw. Konkordii Leuenberskiej, która ustanowiła wspólnotę ołtarza i ambony (interkomunię) między Kościołami luterańskimi, reformowanymi, zjednoczonymi ewangelickimi oraz przedreformacyjnymi: husyckimi i waldensów, a od 1997 r. także metodystów. Biuro organizacji znajduje się w Wiedniu.

 


wstecz