Centralne nabożeństwo na niepodległość

W ewangelickim kościele Świętej Trójcy w Warszawie odbyło się Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Nabożeństwo przygotowała wspólna Komisja rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Polski (KEP) oraz Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE). Liturgia zawierała elementy różnych tradycji liturgicznych.

W nabożeństwie udział wzięli zwierzchnicy Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej, a także członkowie Konferencji Episkopatu Polski m.in. abp Stanisław Gądecki, kard. Kazimierz Nycz, abp Grzegorz Ryś, bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Jacek Jezierski jak również nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio oraz przedstawiciele innych denominacji chrześcijańskich i religii, a także licznie zgromadzeni wierni różnych wyznań.

Z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego obecni byli bp Jan Szarek, bp Marian Niemiec, bp Mirosław Wola, ks. Adam Malina, ks. Waldemar Szajthauer oraz duchowni i wierni miejscowej parafii.  

Nabożeństwo rozpoczęli wspólnie bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem, przewodniczącym Rady ds. Ekumenizmu KEP. Obecni byli przedstawiciele różnych Kościołów, także spoza PRE.

Ks. dr Doroteusz Sawicki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zaśpiewał litanię, w której dziękował Bogu za niepodległość Polski i wspominał wszystkich, którzy walczyli o jej wolność i pomyślność.

Dziękczynienie za światło Ewangelii oraz prośbę o wybaczenie grzechów wypowiedział ks. prof. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady ds. Ekumenizmu KEP natomiast dziękczynienie za stworzenie i wyznanie grzechu za brak dbałości o powierzony dar wypowiedział ks. Piotr Gaś, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Warszawie. Za zwierzchności i pokój na ziemi modlił się bp senior Kościoła metodystycznego Edward Puślecki.

Słowa Pisma Świętego odczytywał ks. Michał Koktysz z Kościoła reformowanego, a czytania Ewangelię według tradycji mariawickiej poprowadził kapł. M. Dominik Miller.

Kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Biskup Samiec wspominając 100-lecie odzyskania Niepodległości podkreślił, że nie jesteśmy w miejscu, w którym możemy wspólnie świętować odrodzenie wspólnej Ojczyzny:

Jestem przekonany, że dziś w Polsce bardzo potrzebujemy tych, którzy niosą pokój. Jubileusz 100-lecia niepodległości powinien nas połączyć, a niestety stał się kolejnym powodem do walki i siania wzajemnej niechęci. Będą też tacy, którzy także nam odmówią prawa do świętowania, podając powody, których nikt z nas nie zaakceptuje. Mniejszości, niestety, często tego doświadczają - podkreślił biskup.

Biskup Samiec przypomniał okres dwudziestolecia międzywojennego, również jako czas konfliktów. Mówił też o męczennikach i bojownikach o Niepodległą, którzy zostaną odznaczeni przez Prezydenta Orderem Orła Białego. Duchowny odniósł się także do przyczyn upadku Rzeczypospolitej, która na 123 zniknęła z map Europy.

Nurtowało mnie pytanie o przyczyny upadku tej niezwykłej potęgi jaką była Rzeczpospolita. Dlaczego utraciła swoją pozycję a następnie suwerenność? Podstawową przyczyną upadku byli ludzie. Walki o wpływy, o władzę, o przywileje, o pozycję, o majątek. Nawet wtedy gdy katastrofa była wyraźnie widoczna i poczyniono zdecydowane kroki w celu ratowania ojczyzny uchwalając Konstytucję 3 Maja, znaleźli się ci, którzy właśnie dla swoich egoistycznych korzyści stanęli przeciw. Znamy słynne liberum veto, przywileje, Targowicę - przypomniał

Mówiąc o współczesności bp Samiec krytycznie odniósł się do wszelkich przejawów przywłaszczania prawdy oraz Ojczyzny. Podkreślił, że Polska jest Ojczyzną wszystkich Polaków bez względu na przekonania czy pochodzenie.

Polska jest ojczyzną dla katolików, ale też dla prawosławnych, ewangelików, baptystów, zielonoświątkowców, adwentystów, świadków Jehowy i  chrześcijan ewangelikalnych. Jest ojczyzną dla Żydów, wyznawców islamu, buddystów. Jest ojczyzną dla niewierzących, agnostyków i ateistów. Zastanawiam się dlaczego tak trudno niektórym zaakceptować tę prawdę.

Biskup zaapelował o wzajemny szacunek wszystkich rodaków oraz tych, którzy wraz z Polakami budują pomyślność Ojczyzny.

Po kazaniu chór prawosławny odśpiewał w języku starocerkiewnosłowiańskim Osiem błogosławieństw. Wspólnie zmówiono Nicejsko-Konstantynopolitańskie Wyznanie Wiary z pominięciem Filioque, a więc zachodniego dodatku o pochodzeniu Ducha Świętego.

Przedstawiciele różnych Kościołów wypowiedzieli intencje modlitewne. Wspomniane zostały imiennie osoby różnych wyznań, które straciły życie w czasach walki o jej wolność.

Słowa pozdrowienia przekazał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Odczytano również przesłanie Kościołów z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski.

Uroczystość odbyła się w wigilię 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - 10 listopada 2018 roku.

źródło: ekumenizm.pl
 


wstecz