Dni Gizewiusza w Ostródzie
W Ostródzie na Mazurach odbyły się I Dni Gizewiusza. W koncercie jazzowych aranżacji ewangelickich pieśni kościelnych wykonywanych przez
Jagodziński Trio wziął udział zwierzchnik Kościoła - bp Jerzy Samiec.
Inaugurujący I Dni Gizewiusza koncert pt: "Warownym Grodem" odbył się 16 maja w Sali Reprezentacyjnej zamku w Ostródzie. Był on połączony z wręczeniem nagród w konkursie plastycznym na "Portret Gustawa Gizewiusza" dla uczniów szkół podstawowych. Wzięło w nim udział blisko sześćdziesiąt dzieci z terenu całego powiatu.
I Dni Gizewiusza w Ostródzie to cykl spotkań kulturalno-edukacyjnych mających na celu przybliżenie tradycji, historii i kultury mazurskich ewangelików, którzy nierozerwalnie związani są z tym regionem od 1525 roku.
W ramach obchodów planowane są jeszcze następujące wydarzenia:
• 21 maja 2014 godz. 17.00 - Czytelnia Biblioteki Miejskiej na zamku w Ostródzie - Urodziny Gizewiusza: wykład: "Ks. Tymoteusz Gizewiusz (1756-1817) - postać i dzieło w świetle epistolografii" - dr Małgorzata Grzywacz UAM Poznań.
• 28 maja 2014 godz. 17.00 - Czytelnia Biblioteki Miejskiej na zamku w Ostródzie - "Bóg śpi na Mazurach" Panel dyskusyjny o życiu i twórczości Hansa Helmuta Kirsta. Spotkanie w 100. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci autora.
Ks. Gustaw Gizewiusz (1810-1848) był swego czasu jednym z największych bohaterów ludu mazurskiego. W 1835 r. został ewangelickim kaznodzieją w Ostródzie. Gdy Państwo Pruskie prowadziło wzmożoną germanizację mieszkańców tych ziem, to właśnie ten luterański duchowny walczył w obronie polskiego języka i mazurskiej tradycji. Poza pracą duszpasterską w ostródzkiej parafii ewangelickiej, ks. Gizewiusz zasłynął jako znany jako literat, folklorysta, publicysta, tłumacz i redaktor, wydawca i bibliofil.
Jego grób znajduje się nieopodal ostródzkiego kościoła, w którym głosił swe kazania, na cmentarzu "polska górka". Przez lata i w konsekwencji trudnej historii Mazur, postać tego największego obok ks. Mrongowiusza bohatera uległa zapomnieniu.
Na jego cześć przemianowano w 1946 miasto Łuczany (Lec, Lötzen) na Giżycko. Dziś jest patronem II Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostródzie. Jego nazwiskiem nazwano ulice w kilku miastach województwa warmińsko-mazurskiego: w Ełku, Ostródzie, Olsztynie, Piszu, Iławie i Szczytnie.
Patronat honorowy nad obchodami objęli:
ks. bp Jerzy Samiec - Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce
, ks. bp Rudolf Bażanowski - Biskup Diecezji Mazurskiej Kościoła, Czesław Najmowicz - burmistrz Ostródy
oraz Włodzimierz Brodiuk - starosta ostródzki.
Od niespełna roku duszpasterzem ostródzkich ewangelików jest ks. Wojciech Płoszek.