Egzamin kandydatów na duchownych

W Warszawie, przed Kościelną Komisją Egzaminacyjną, odbyły się przepisane prawem egzaminy dopuszczające do ordynacji prezbiterskiej (do służby księdza) i diakonackiej (do służby diakona). Do egzaminów przystąpiło pięć osób.

Do egzaminu pro venia concionandi czyli etapu dopuszczenia do ordynacji minister Verbi Divini (sługi Słowa Bożego)  przystąpili: Dariusz Lerch - praktykant parafii w Ustroniu, Paweł Meler - praktykant parafii w Pabianicach, Łukasz Ostruszka - praktykant parafii w Katowicach Szopienicach oraz Marcin Ratka-Matejko - praktykant parafii w Skoczowie.

Odbył się także egzamin diakonacki do którego przystąpiła Izabela Sikora z parafii w Szczecinie.

Po zatwierdzeniu wyników egzaminu i weryfikacji pastoralnej kandydaci mogą być ordynowani na duchownych w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce. 

Ewangelicki duchowny otrzymuje urząd posługiwania Słowa i Sakramentów (ministerium docendi evangelium et porrigendi sacramenta). O urzędzie tym mówi Konfesja Augsburska: „O urzędzie kościelnym naucza się, iż nikt w Kościele nie powinien publicznie nauczać ani wygłaszać kazań, ani udzielać Sakramentów, jeżeli nie został we właściwy sposób powołany”

Kościół Ewangelicko – Augsburski w Polsce uznaje jeden urząd duchowny, który posiada trzy posługi o nazwach: Biskup – greckie „episkopos” (nadzorca), Prezbiter (Ksiądz) – greckie „presbyteros” (starszy) i Diakon – greckie „diaconos” (sługa, służebnica). Z ustanowienia Bożego Kościół powołuje do każdej z trzech posług urzędu duchownego przez osobną ordynację.

Biskup i Ksiądz (Prezbiter) ewangelicki jest z ramienia Kościoła zwiastunem Słowa Bożego i szafarzem Świętych Sakramentów. Na urząd biskupa i księdza w Kościele w Polsce są ordynowani mężczyźni.

Urząd duchowny w posłudze Diakona pełnią osoby (kobiety i mężczyźni), które w zależności od rodzaju przygotowania podejmują w Kościele: pracę charytatywną lub pracę ewangelizacyjno-misyjną albo pomocniczą służbę Słowa Bożego w parafii na prośbę proboszcza: nabożeństwa Słowa z wygłaszaniem kazań, udzielanie Sakramentu Chrztu Świętego, udzielanie ślubów kościelnych, przewodniczenie pogrzebom, pomoc przy rozdawaniu Sakramentu Ołtarza i inne zadania przewidziane przez prawo.

 


wstecz