Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne
Spotkanie miało miejsce 11 stycznia w warszawskim Centrum Luterańskim. Przybyli na nie wszyscy zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz członkowie Zarządu Rady: ks. prezbiter Gustaw Cieślar (Kościół Chrześcijan Baptystów), bp Jerzy Samiec, bp Janusz Jagucki (obaj z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego), bp Edward Puślecki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany), bp Wiktor Wysoczański (Kościół Polskokatolicki), bp Ludwik M. Jabłoński, bp Włodzimierz M. Jaworski (obaj z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów), metropolita Sawa oraz abp Jeremiasz (obaj z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego). Obecni byli także hierarchowie rzymskokatoliccy: nuncjusz watykański w Polsce abp Józef Kowalczyk oraz przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu bp Tadeusz Pikus. Wśród przybyłych gości był przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Piotr Kadlčik, a także przedstawiciele Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Aliansu Ewangelicznego, oddziałów i komisji Polskiej Rady Ekumenicznej, nauki, mediów, politycy oraz wielu innych świeckich i duchownych zaangażowanych w dialog i ruch ekumeniczny. Władze państwowe reprezentowali marszałek Senatu Bagdan Borusewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Elżbieta Radziszewska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak. W imieniu prezydenta obecny był jego kapelan ks. Roman Indrzejczyk.
Gości przywitał prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego. Przedstawił pokrótce zebranym działalność PRE w minionym roku. Do najważniejszych planów na przyszłość zaliczył przygotowanie tekstów na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2012 r., przygotowania do prowadzenia opieki duszpasterskiej podczas Euro 2012, reaktywację komisji ds. dialogu z rządem, konferencję na temat migracji w Europie oraz przygotowanie nowego porozumienia z MEN w sprawie nauczania religii. Abp Jeremiasz mówił też o troskach i radościach współczesnego świata. Z jednej strony widoczny jest postęp demokracji, z drugiej jednak ciągle brak poczucia bezpieczeństwa we współczesnym świecie. - Istnieje konieczność podjęcia kroków w celu zapobieżenia grożącym niebezpieczeństwom. Oznacza to potrzebę wypracowania takiego kształtu stosunków między państwami i między narodami, który pozwoli uniknąć popełnianych dotychczas przez ludzkość błędów, kończących się niszczycielskimi wojnami. W tej sytuacji głos Ewangelii o miłości Boga do człowieka, tak mocno brzmiący w okresie świąt Bożego Narodzenia, powinien stać się kamieniem węgielnym budowy kształtu stosunków międzyludzkich i stosunku człowieka do otaczającego go świata. Egoizm, pycha i brak szacunku dla inności są nie do pogodzenia z Duchem Ewangelii Chrystusa – mówił prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.
Głos zabrał także nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. – Możemy się szczycić tym, że odkrywamy te wątki i te wartości, które nas łączą. Troska o godność człowieka jest tym wymiarem, który nas łączy – mówił katolicki hierarcha. Zapowiedział też, że podczas zbliżającego się Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie się modlił o to, by te przestrzenie jedności się zwiększały.
Życzenia od prezydenta przekazał jego kapelan ks. Roman Indrzejczyk. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz zaznaczył, że powinniśmy pamiętać o krajach, gdzie są problemy z wolnością religijną. Wyraził radość z tego, że Polska Rada Ekumeniczna wspiera wiernych w takich krajach. Sekretarz Stanu w MSWiA Tomasz Siemoniak przekazał życzenia od premiera i poinformował, że dokumenty dotyczące komisji ds. dialogu rządu z PRE są już przygotowane i czekają na podpis Prezesa Rady Ministrów.
tekst i foto: Michał Karski
źródło: Polska Rada Ekumeniczna