Europejskie Spotkanie Chrześcijan

We Wrocławiu odbyło się jedno z największych w Polsce spotkań ewangelików - w Europejskim Spotkaniu Chrześcijan brało udział ponad cztery tysiące osób z kilkunastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. 

Od piątku do niedzieli 4-6 lipca 2014 roku, we wrocławskich kościołach i Hali Stulecia trwały modlitwy, studia biblijne, seminaria, warsztaty, panele, koncerty i różnorodne inne formy spotkania uczestników w językach: angielskim, słowackim, czeskim, węgierskim, niemieckim i polskim. Temat Spotkania – Być wolnym w Chrystusie – odnosił się do fragmentu Listu Apostoła Pawła do Galacjan i nawiązywał do jubileuszu upadku komunizmu w Europie.

W trakcie spotkania odbył się Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej (OZME), dla której przygotowano specjalny program, wypełniony koncertami, teatralnymi scenkami, śpiewem, rozmowami i sportowymi zawodami. „Zapraszam was na niezwykłe przeżycia przybliżające do sensu wolności w Chrystusie” – zwrócił się do młodzieży ks. Grzegorz Giemza.
 
Prowadzone były też zajęcia dla dzieci. Dorośli mogli uczestniczyć w warsztatach artystycznych. Przez dwa dni trwały Targi Możliwości, na których Kościoły, organizacje i stowarzyszenia chrześcijańskie prezentowały swoją działalność. Wieczorem w staromiejskich kościołach różnych wyznań oraz w hali miały miejsce koncerty chórów i zespołów.

W uroczystości otwarcia brali udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz goście ekumeniczni. Historię spotkań chrześcijan przedstawił krótko zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej – bp Ryszard Bogusz. Przekazał też uroczyście  węgierskiemu biskupowi – Peterowi Gancs’owi sztafetę, uprawniającą do organizacji podobnego Spotkania w Budapeszcie w 2016 roku.

Podczas uroczystości przedstawiciele młodzieży zmówili modlitwy w językach: węgierskim, słowackim i czeskim. Podobnie, odczytano teksty biblijne. Na koniec w Hali Stulecia zabrzmiał hymn luteranizmu  - Warownym grodem jest nasz Bóg – zaśpiewany przez zgromadzonych wraz z Chórem Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Uroczystość uświetnił także Zespół Pieśni i Tańca Śląsk oraz rosyjski kwintet smyczkowy Renaissance. Na zakończenie sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej – ks. Martin Junge udzielił zebranym błogosławieństwa Aaronowego w języku hiszpańskim.

Centralnym punktem Spotkania było sobotnie nabożeństwo w Hali Stulecia na którym w różnych językach rozbrzmiewały modlitwy, pieśni, i teksty biblijne. W kilku językach odbyła się też liturgia spowiednio-komunijna.

W kazaniu bp Jerzy Samiec zaznaczył, że obecnie Europejczycy przejawiają tendencję do odchodzenia od Boga i zapominania o Nim. Podkreślił jak ważne dla wolności, pokoju i porozumienia w świecie jest spotkanie i rozmowa. Przypomniał, że gdy Mojżesz rozmawiał z Bogiem, lud izraelski niecierpliwił się i odwracał się od Pana. „Wróćmy do modlitwy do Jezusa, uczyńmy go Panem, któremu powierzymy nasze losy. Modlitwa i powrót do Boga to nasza odpowiedzialność i najlepsze, co możemy dać naszym narodom i ojczyznom” – apelował zwierzchnik Kościoła bp Samiec.

Główny wykład Spotkania na temat roli Kościołów w procesie integracji europejskiej wygłosił prof. Jerzy Buzek: „Już 500 lat temu zostały zdefiniowane zasady społeczeństwa obywatelskiego” – powiedział eurodeputowany – zaznaczając, że demokratyczne formy władzy i zarządzania – niemożliwe do realizacji w krajach komunistycznych – zachowały się w strukturach Kościołów ewangelickich.

Pierwsze Spotkanie Trzech Narodów odbyło się w 1991 r. w Zgorzelcu. Wtedy to polscy, czescy i niemieccy biskupi ewangeliccy postanowili organizować podobne w różnych miejscach w dwuletnich odstępach. Z czasem formuła spotkań oraz liczba uczestniczących krajów uległa poszerzeniu. Wrocławskie spotkanie jest już dziewiątym. Patronatem honorowym objął je Prezydent Rzeczypospolitej – Bronisław Komorowski. Kolejne odbędzie się za dwa lata w Budapeszcie.


wstecz