Ewangelickie święto w Mrągowie

W dniach 1-2 października  w mrągowskiej parafii ewangelickiej odbyły się uroczystości związane z 50-leciem odbudowy kościoła ewangelickiego w Mrągowie. Niedzielne nabożeństwo połączone było z Dziękczynnym Świętem Żniw. W święcie parafii brał udział Zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec.

Uroczystości zostały zainaugurowane spotkaniem autorskim z dr hab. Piotrem Majewskim, autorem książki o parafii ewangelickiej.  W uroczystym niedzielnym nabożeństwie wzięli udział mi. Biskup Diecezji Mazurskiej ks. Rudolf Bażanowski oraz wierni z miejscowej i okolicznych parafii.  Słowem Bożym w czasie kazania służył bp Jerzy Samiec.

Z historii kościoła w Mrągowie:

Istnieje kilkanaście opracowań opisujących powstanie, zniszczenia i kolejne odbudowy oraz przebudowy kościoła. Co ciekawsze, różnią się one w opisie wielu szczegółów. Dlatego trudno mówić o „jednolitej” przeszłości kościoła. Wiele kwestii pozostaje nieznanych – przede wszystkim wskutek zniszczenia archiwów podczas ostatniej wojny.


W przewodniku po Prusach Wschodnich, napisanym przez M. Orłowicza, czytamy: „Kościół ewangelicki zbudowany w 1734 r., z ciężką czworoboczną wieżą, niedaleko brzegu Jeziora Czos (…). W kościele nowy ołtarz i kazalnica, nad chrzcielnicą krucyfiks z XVIII w. Organy rokokowe. Na wschodniej ścianie tablica pamiątkowa dla Mazurów Bronikowskiego i Radolińskiego, którzy zdobyli odznaczenia w bitwie pod Lidzbarkiem w 1807 r. ”



Wiadomo, że najstarszy budynek kościoła powstał w 1409 r. (inne źródła mówią o 1442 r.) Obecny kształt architektoniczny nadany został kościołowi w 1734 r. Ta data ma również swoją konkurentkę. A. Rzempołuch pisze na temat kościoła: „Nieduża budowla salowa z 1754 r. (kruchta północna ukończona w 1753 r.) z późniejszą absydą. Wieża zachodnia zdecydowanie starsza, być może XVI-wieczna (wietrznik z datą 1705) ”.


Tak czy inaczej, powstała w XVIII w. budowla murowana, w miejsce drewnianej, która prawdopodobnie uległa zniszczeniu podczas jednego z wielu pożarów niszczących kilkakrotnie miasto.


Kościół ewangelicki w Mrągowie jest typowym przykładem budownictwa sakralnego dawnych Prus Wschodnich. Podstawowym jego wyróżnikiem jest ścisła harmonia z otaczającym krajobrazem. Kształt architektoniczny kościoła był parokrotnie modyfikowany. Do 1786 r. kościół i jego bezpośrednie otoczenie były miejscami pochówku zmarłych. Dzisiaj na terenie kościoła została tylko jedna płytę nagrobkową, pamiętającą czasy sprzed 1786 r.


W 1945 r. wkraczające oddziały Armii Czerwonej spaliły kościół. Jego odbudowa rozpoczęła się w 1952 r., a pierwsze nabożeństwo po wojnie odprawiono w odbudowanym kościele 8 października 1961 r.

 


wstecz