I Forum diakonijne

W warszawskim Centrum Luterańskim, w sobotę 16 maja 2015 roku, odbyło się I Forum diakonijne. Zgromadziło ono osoby związane z działalnością diakonijną w Polsce i w Niemczech.

Tematyka spotkania koncentrowała się na teoretycznym i praktycznym spojrzeniu na pracę diakonijną i politykę społeczną w Polsce z uwzględnieniem partnerstwa z partnerami niemieckimi.

Pierwszy referat wygłosił Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Mówił o wyzwaniach społecznych w Polsce i możliwościach współpracy między państwem a Kościołami w zwalczaniu wykluczenia społecznego i zubożenia.

– Wrażliwość Kościołów to dodatkowa kompetencja społeczna, której inni mogą im zazdrościć – zauważył. Przyznał też, że Kościoły często są w swych działaniach bardziej dynamiczne niż administracja publiczna.

O roli diakonii w Kościele ewangelickim w Polsce mówił bp Jerzy Samiec. – Diakonia powinna być dziełem miłości do Boga i do ludzi. Jeśli zatraci element misyjny, będzie tylko pracą socjalną – stwierdził. Podkreślił wagę trzech filarów powołania i  misji Kościoła: głoszenia ewangelii o Jezusie Chrystusie, katechizacji i pogłębiania wiary oraz miłość bliźniego wyrażanej w praktycznej pomocy potrzebującemu.   

W kolejnej części Forum zaprezentowana została działalność Diakonii diecezjalnych. O lokalnych inicjatywach diakonijnych opowiadali: Anna Wantulok (Diakonia cieszyńska), ks. Marcin Brzóska (Diakonia katowicka), ks. Roland Zagóra (Diakonia  mazurska), ks. Wojciech Froehlich (Diakonia pomorsko-wielkopolska), dk. Paweł Gumpert (Diakonia warszawska) oraz ks. Robert Sitarek (Diakonia wrocławska). Mówiono m.in. o domach pomocy, stacjach diakonijnych, wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego oraz różnych projektach pomocowych.

Ostatnia część spotkania była przeznaczona na wymianę doświadczeń i refleksji uczestników spotkania. Dyskusję prowadził doradca Diakonii Polskiej ks. Klaus-Dieter Kottnik z Niemiec. Wypowiadali się przedstawiciele instytucji diakonijnych w Polsce i w Niemczech. Mówiono o współpracy między polskimi i niemieckimi organizacjami.

Poruszony został też problem profesjonalizacji działalności diakonijnej. – Doświadczenia partnerów niemieckich są dla nas bardzo przydatne – podkreślała Wanda Falk, dyrektor Diakonii Polskiej. Zwracała też uwagę na najważniejsze problemy społeczne we współczesnej Polsce: polityka senioralna, zaburzenia psychiczne, zadłużenie, pomoc uchodźcom.


 


wstecz