Jesienna sesja Synodu Kościoła
Kazanie inauguracyjne wygłosił zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej, bp Paweł Anweiler. Powiedział: „Trzeba odkryć na nowo wiarę i Boże Słowo, aby podejmować nową wędrówkę, jak uczynił to Abraham. Przez wiarę mógł iść tam, gdzie Pan Bóg mu wskazał. (…) Dlatego człowiek, który łatwo może się zagubić, potrzebuje wiary (…). Takiej wiary, siostro i bracie, nam trzeba, gdy wędrujemy dzięki Kościołowi i z Kościołem w ten niełatwy czas. (…) Trudno jest się wyzbyć swojego racjonalnego odczytywania teraźniejszości i kształtowania przyszłości. (…) W życiu chrześcijanina musi być obecna wiara. Potrzeba nam także wiele wskazań, które chciejmy i umiejmy wyczytać w różnych sytuacjach życia, tak aby się nie potknąć i nie upaść.W wierze idziemy do nowego Jeruzalem w niebie. (…) Ten cel można osiągnąć , gdy się wędruje z wiarą. (…) Czy wiara Abrahama jest jeszcze porywającym dla nas przykładem? Nowy świat to świat cierpliwości w wierze (…). Abraham dał przykład – idźmy w jego ślady.
W liturgii nabożeństwa otwierającego sesję Synodu udział wziął ks. radca Edwin Pech i ks. bp ppłk Mirosław Wola. Teksty biblijne od ołtarza czytali synodałowie - Lidia Pałac i Jan Macura.
Po nabożeństwie nastąpiło otwarcie 8. sesji synodu w sali parafialnej w budynku Augustany. Prezes Synodu ks. Waldemar Pytel, rozpoczynając obrady, wspomniał zmarłego tragicznie śp. ks. bpa Mieczysława Cieślara, a do modlitwy dołączył rodziny osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.
Pierwszym punktem wieczoru było zaprzysiężenie nowych członków Synodu, wybór sekretarzy i komisji na bieżącą sesję. Nowymi członkami Synodu zostali: bp ppłk Mirosław Wola (nowy zwierzchnik Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego), ks. Władysław Wantulok (przedstawiciel Stowarzyszenia Księży i Katechetów KEA), ks. Michał Walukiewicz (nowy członek Synodu z listy duchownych). Zmienił sie również status ks. bpa Jana Cieślara, który stał się członkiem Synodu z urzędu jako zwierzchnik Diecezji Warszawskiej, wcześniej będąc jego członkiem wybranym przez konferencję księży.
Po przyjęciu porządku obrad, synodałowie wysłuchali informacji o realizacji uchwał poprzednich sesji i zdecydowali o przyjęciu protokołu z sesji wiosennej.
Wieczorem zostały przedstawione sprawozdania z działalności Biskupa Kościoła, Rady Synodalnej i Konsystorza. Sprawozdania przyjęto po dyskusji i głosowaniu. Po części sprawozdawczej Synod zakończy pierwszy dzień obrad modlitwą wieczorną.
W sobotę, 16 października br. Synod Kościoła kontynuował obrady, rozpoczęte w piątkowe popołudnie. Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej KEA w RP, bp Ryszard Bogusz został ponownie wybrany na pięcioletnią kadencję Prezesa Diakonii w Polsce. Będzie to trzecia kadencja ks. Bogusza. W głosowaniu wzięło udział 60 synodałów. Prezesa Diakonii wybrano przy 58 głosach popierających jego kandydaturę i 2 przeciwko. Diakonia jest instytucją działającą w ramach Kościoła. Zajmuje się szeroko rozumianą działalnością pomocową i charytatywną (www.diakonia.org.pl). Współpracuje z rzymskokatolicką Caritas i prawosławną Eleos.
Dyskusja Synodu Kościoła ujawniła wśród jego członków różne stanowiska w kwestii ordynacji kobiet na księży. Pojawiły się opinie jednoznacznie popierające ordynację kobiet, jak i przeciwne. Podnoszono argumenty teologiczne i społeczne. Wskazywano też na trudności natury organizacyjnej i finansowej w obrębie omawianego zagadnienia. Synod Kościoła postanowił utajnić głosowanie ze względu na polaryzację stanowisk. W wyniku tajnego głosowania 33 członków Synodu Kościoła opowiedziało się „przeciw”, a 20 „za”. Wstrzymujących się od głosowania było 7. Zgodnie z procedurą głosowanie wniosku dotyczącego zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego odbywa się w obecności conajmniej 2/3 członków synodu. Zmiany prawa jest możliwa, jeżeli za wnioskiem w tej sprawie opowie się ponad 2/3 synodałów. W związku z powyższym w trakcie 8. Sesji XII Synodu Kościoła Ewangelickiego w RP, nie zatwierdzono ordynacji kobiet na prezbiterów – księży.
Synod oprócz powyższych tematów zajmował się w sobotę również innymi kwestiami. Najważniejszymi z nich było przyjęcie nowych przepisów dyscyplinarnych dotyczących księży i osób świeckich oraz uporządkowanie regulacji prawnych dotyczących działalności gospodarczej, prowadzonej przez kościelne osoby prawne.
Nabożeństwo spowiednio-komunijne otwarło niedzielny blok obrad 8. sesji XII Synodu Kościoła. „We wszystkim, co czynicie, pamiętajcie o woli Bożej i odpowiedzialności. Chodzi o to, aby każdy przez swoje życie i wiarę dawał odpowiedź swojemu Stwórcy. (…) Kto czyni inaczej, sam odbiera sobie życiową podstawę, jaką jest działanie Ducha Świętego” – powiedział w trakcie kazania ks. bp Michał Warczyński.
Po nabożeństwie przyjęto omówiony w dniu wczorajszym dokument określający stanowisko Kościoła w kwestii dawstwa i transplantacji organów. Przyjety tekst zawiera poprawkę dotyczącą sprzeciwu wobec transplantacji narządów odzwierzęcych.
Następnie Synodalna Komisja ds.Liturgii i Muzyki Kościelnej przekazała informację na temat stanu prac nad nowym Śpiewnikiem Pogrzebowym. W przyjętej uchwale Synod określił warunki, jakie winien spełnić przygotowywany śpiewnik.
Później Synod zajął się rozpatrywaniem pozostałych wniosków. Po wyczerpaniu zagadnień 8. sesja XII Synodu Kościoła Ewangelickiego została zamknięta.
Według uchwały Synodu kolejna sesja ma się odbyćw dniach 8-10 kwietnia 2011 roku we Wrocławiu.