Jubileusz 240 lat kościoła w Jaworzu
W czasie dziękczynnego nabożeństwa z okazji 240. rocznicy założenia i poświęcenia ewangelickiego kościoła w Jaworzu na Śląsku Cieszyńskim kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec.
Biskup Kościoła zwiastowanie oparł na fragmencie wyjętym z Księgi Izajasza (43,1-5). Wielokrotnie podkreślał rolę społeczności wierzących, zwrócił uwagę na konieczność spoglądania w przeszłość, w celu zauważania błędów, powielania rzeczy dobrych oraz dostrzegania Bożego działania i błogosławieństwa.
Bp Samiec stwierdził także, że spoglądanie w przyszłość może wiązać się z niepokojem i niepewnością, jednak Bóg mówi: „Nie bój się, bo Cię wykupiłem” i w każdej chwili zapewnia o swej obecności.
Biskup podziękował także wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie społeczności parafialnej.
W uroczystości wzięli udział wierni i duchowni miejscowej parafii, a także - pochodzący z parafii w Jaworzu - ks. Marcin Pysz z Pisza i zwierzchnik diecezji cieszyńskiej bp Adrian Korczago, goście ekumeniczni i przedstawiciele samorządu z powiatu i gminy Jaworze oraz gminy Jasienica.
Wójt Gminy Jaworze razem z Przewodniczący rady Gminy wręczyli trzem byłym kuratorom parafii: Janowi Pokładnikowi, Jerzemu Edwardowi Kukli i Leopoldowi Kłodzie – Medale Zasługi dla Rozwoju Jaworza.
W trakcie nabożeństwa ks. Władysław Wantulok i ks. Andrzej Krzykowski dokonali otwarcia okolicznościowej wystawy. Uroczystość odbyła się 21 sierpnia 2022 roku.
Historia ewangelików w Jaworzu i okolicznych miejscowościach rozpoczyna się ok. roku 1545, kiedy Reformacja wittenberska dociera do Śląska Cieszyńskiego. Miejscowa ludność szybko przyjmuje wiarę wypływającą ze Słowa Bożego.
W okresie kontrreformacji odebrane zostają ewangelikom kościoły w Jasienicy i Jaworzu. Przez okres prawie 130 lat prześladowań, miejscami spotkań na nabożeństwach stały się tajemne miejsca w górach: w Cygańskim Lesie w Bielsku Białej i tzw. „Uroczysku” na zboczu Borowiny w Jaworzu.
Po ogłoszeniu przez cesarza Austrii Józefa II tzw. Patentu Tolerancyjnego w 1781 roku, ewangelicy Śląska Cieszyńskiego mogli w swoich miejscowościach budować Domy Modlitwy (bez wieży i dzwonów). Nie można ich było nazywać kościołami. W roku 1782 roku odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę Domu Modlitwy w Jaworzu. Budowa trwała 4 lata do 1786 roku.
Dopiero 65 lat później, na mocy ogłoszonego przez cesarza Franciszka Józefa I Patentu Cesarskiego, ewangelicy w Jaworzu przystąpili do budowy wieży kościelnej i mogli nazywać miejsce nabożeństw kościołem. W 1880 roku ewangelicy założyli w Jaworzu swój cmentarz.
Parafię tworzą ewangelicy z Jaworza i okolicznych miejscowości: Jasienicy, Świętoszówki, Bierów, Grodźca Śląskiego oraz z części Bielska-Białej. Obecnie do wyznania ewangelickiego przyznaje się ok. 30-40% ludności regionu.
Życie lokalnego zboru odbywa się w kościołach w Jaworzu i Jasienicy oraz w kaplicy w Świętoszówce.
Proboszczem parafii od roku 1995 jest ks. Władysław Wantulok, a proboszczem pomocniczym jest ks. Andrzej Krzykowski.