Jubileusz 630 lat kościoła w Lubaniu

W tym roku parafia w Lubaniu na Dolnym Śląsku obchodziła szczególne, podwójne święto. 630 lat poświęcenia kościoła i 5 lat erygowania (samodzielności) parafii. Jubileusz połaczony był ze spotkaniem partnerskim Parafii Diecezji Wrocławskiej Kościoła w Polsce i Okręgu Kościelnego Görlitz Kościoła Ewangelickiego Berlina – Brandenburgii śląskich Górnych Łużyc. W uroczytościach brał udział mi. Biskup Kościoła Jerzy Samiec.

Parafia Ewangelicka w Lubaniu, jest najmłodszą parafią w Polsce i zarazem parafią z bodaj najstarszym - 630-letnim ewangelickim kościołem parafialnym.

Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa dziękczynnego. W wypełnionym po brzegi kościele zgromadzonych powitał ks. proboszcz Cezary Królewicz. Przypomniał on po krótce historię najstarszego kościoła miasta Lubania jakim jest kościół ewangelicki. Mimo wielu zawirowań dziejowych kościół Marii Panny w Lubaniu nieprzerwanie był miejscem nabożeństw. Od czasów Reformacji pełnił funkcję kościoła filialnego i parafialnego jako kościół ucieczkowy dla mieszkańców pobliskiej Uniegoszczy.

Nabożeństwo rozpoczęło się od preludium organowego w wykonaniu Ulrike Scheytt, a nastepnie śpiewu zespołu dziecięco-młodzieżowego lubańskiej Parafii. W czasie nabożeństwa kazanie wygłosił ks. bp Jerzy Samiec, który powiedział m.in: Gdy świętujemy zwykle zapraszamy gości, tych których lubimy, z którymi chcemy przeżywać  te najważniejsze dla nas chwile, zapraszamy najbliższych, rodzinę i przyjaciół.  Dlatego cieszymy się, że święto parafii Lubaniu może być jednocześnie świętem przyjaźni z siostrami i braćmi z partnerskiego okręgu kościelnego Görlitz. (…) Poczucie przynależności do tego samego Zbawiciela jest ważne w czasach gdy Europę ogarnia zeświecczenie i wokoło spotykamy ludzi, którzy twierdzą, że wiara jest przeżytkiem, że Boga nie ma. (…) Potrzebujemy miejsc, w których oddajemy Bogu chwałę i zbliżamy się do Niego. Oczywiście Pana Boga można chwalić wszędzie. Nie ma takiego miejsca, które jest pozbawione Jego obecności, ale w kościołach jesteśmy odgrodzeni od otaczającego świata, który rozprasza nasze skupienie swoim nieustannym ruchem. (…) Życzę Wam, abyście zarówno tutaj w Lubaniu i okolicy oraz w Niemczech, na co dzień przeżywali radość z obcowania z Bogiem.

Po kazaniu bp Jerzego Samca ze słowami pozdrowień zwrócił się bp Martin Herche – zwierzchnik Okręgu Kościelnego Görlitz Kościoła Ewangelickiego Berlina Brandenburgii śląskich Górnych Łużyc. Powiedział on m.in.: Życzymy Wam błogosławieństwa Bożego! Życzymy Wam radości w wysławianiu Boga, dobrego bycia razem z sobą i mocnego świadectwa wiary poprzez słowo i czyn tutaj w Lubaniu i wszędzie tam, gdzie mieszkacie. (…) Niechaj Bóg da Wam, drodzy Parafianie z Lubania i nam wszystkim wciąż na nowo tę łaskę, by Słowo Boże i sakrament podsycały naszą wiarę i wzmacniały naszą społeczność, a my pełni wdzięczności i radości, abyśmy Jemu zanosili naszą pieśń chwały.

Następnie ks. bp Herche przekazał Parafii Ewangelickeij w Lubaniu na ręce ks. Cezarego Królewicza kielich z kościoła ewangelickiego w Gronowie niedaleko Zgorzelca, który służył od roku 1838 do 1945 tamtejszej Parafii Ewangelickiej. Wraz z kielichem przekazał życzenia, aby za sprawą tego kielicha pokój Boży rósł między Polakami i Niemcami, ewangelikami z obu narodów. Kielich noszący na sobie znamiona II wojny światowej od razu znalazł swoje miejsce na ołtarzu i był wykorzystywany w czasie nabożeństwa do sakramentu Wieczerzy Pańskiej.

Ze słowem pozdrowienia zwrócił się także bp Ryszard Bogusz – zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej. Podkreślał on, że powstanie Parafii Ewangelickiej w Lubaniu przed pięcioma laty jako samodzielnej jednostki jest dowodem na to, że powinno się powoływać do życia samodzielne Parafie na bazie dawnych filiałów. Lubań będący przez długi czas po II wojnie światowej jedynie filiałem Parafii Ewangelickiej w Jeleniej Górze – Cieplicach, uzyskując samodzielność otrzymał zupełnie nowe oblicze. Wzrosła nie tylko liczba wiernych i ich aktywność, ale rośnie także jej znaczenie w życiu miasta i regionu m.in. przez działalność diakonijną.

Wśród księży obecni byli również: prezes Synodu Kościoła – ks. Waldemar Pytel, radca ks. Edwin Pech, oraz księża z Dieceji Wrocławskiej. W czaie nabożeństwa spiewały chóry z Karpacza, Wrocławia i Görlitz. Obecni byli przedstawiciele miejscowych władz miejskich i powiatowych, a także przedstawiciele wielu innych jednostek samorządu terytorialnego.

W godzinach popołudniowych odbyły się dwa panele dyskusyjne: o partnerstwie Diecezji Wrocławskiej i Okręgu Kościelnego Görlitz, oraz na temat diakonii. Dla zainteresowanych lubańską starówką przygotowano możliwość zwiedzania miasta z przewodnikami. W tym samym czasie dla dzieci przygotowany był specjalny programu gier i zabaw.  Przy Domu Parafialnym miała miejsce wystawa poświęcona życiu kościoła ewangelickiego w Okręgu Kościelnym Görlitz. Ostatnim punktem programu był koncert chórów w kościele. Swój bogaty repertuar zaprezentowały kolejno: Chór Ekumeniczny z Karpacza, chór Capella Ecumenica z Wrocławia, Martin Luther Chór z Görlitz oraz Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej z Wrocławia. Na zakończenie Biskupi udzielili Bożego błogosławieństwa na podróż i zaprosili na następne spotkanie partnerskie do Bad Muskau.

Swoje gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu przekazało wiele osób i instytucji z którymi Parafia Ewangelicka w Lubaniu utrzymuje stały kontakt w codziennej pracy duszpasterskiej i diakonijnej. Lubańskie uroczystości z pewnością na długo pozostaną w pamięci nie tylko parafian i mieszkańców miasta, ale także wielu innych osób, które po raz pierwszy były w Lubaniu i w kościele ewangelickim. Swoją obecnością zaszczyciło Parafię ok. 400 osób.

ks. Cezary Królewicz

zdjęcia: galeria fotografii

 


wstecz