Jubileusz 830 lat kościoła w Legnicy

Legniczanie świętowali jubileusz 830 lat ewangelickiego Kościoła Mariackiego oraz 500 lat Reformacji w Legnicy.

W dniach 15-18 września w Legnicy odbywały się uroczystości związane z jubileuszem 500. lat Reformacji w Legnicy oraz 830-leciem ewangelickiego Kościoła Marii Panny.

Na uroczystości składały się: spotkanie autorskie z Małgorzatą Lutowską, autorką książki pt. Powierzony klucz, opowiadającej o losach ewangelików na Dolnym Śląsku, które miało miejsce w legnickiej Bibliotece Publicznej; konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom związanym z historią Reformacji w Legnicy, z historią Kościoła Mariackiego, a także z muzyką i pieśnią ewangelicką, która odbyła się w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej.

W kolejny dniu w Kościele Mariackim odbyło się nabożeństwo dziękczynne, podczas którego kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec. Obecni byli licznie reprezentowani goście ekumeniczni, władze samorządowe, duchowni i wierni z diecezji katowickiej, mazurskiej i wrocławskiej oraz 

Dzięki współpracy z Legnickim Centrum Kultury nabożeństwo transmitowane było na żywo za pośrednictwem profilu Facebook parafii. 

W godzinach popołudniowych w kościele miał miejsce Koncert zatytułowany „Światło” w wykonaniu Zespołu Wokalnego Art. Forum Voices z Instytutu Edukacji Muzycznej i Humanistycznej, a wieczorem Koncert Reformacyjny w ramach festiwalu 36. Legnickie Conversatorium Organowe.

Niedzielne nabożeństwo, połączone z Dziękczynnym Świętem Żniw, zgromadziło licznie przybyłych dawnych mieszkańców Legnicy. Kazanie wygłosił ks. Erich Busse z Drezna.

We współpracy z wieloma instytucjami miasta parafia zorganizowała szereg wydarzeń oraz imprez towarzyszących Jubileuszowi: zwiedzanie kościoła z przewodnikiem, spacer historyczny śladami Reformacji w Legnicy, a także wystawę zatytułowaną „Kościół Marii Panny na przestrzeni wieków”.

Parafia ewangelicka w Legnicy jest parafią diasporalną. Życie nabożeństwowe skupia się w niezwykłym, pod względem architektury, kościele Marii Panny. 

Od 12 lat duszpasterzem ewangelików w Legnicy i w Głogowie jest ks. Jerzy Gansel.  

Historia Kościoła Mariackiego w Legnicy:

Ewangelicki kościół Marii Panny w Legnicy jest jednym z najstarszych kościołów na Śląsku i największym w Legnicy. Początki jego budowy sięgają XII wieku, kiedy to Bolesław Wysoki wybudował prawdopodobnie jednonawowy drewniany kościół. W roku 1192 na miejscu poprzedniego został wybudowany kościół z kamienia. W tej świątyni modliła się Jadwiga Śląska. W 1241 roku, według kronikarza Jana Długosza, Henryk Pobożny modlił się w kościele przed wyruszeniem na bitwę znaną jako Bitwa pod Legnicą.

W wyniku pożaru,  w 1338 roku, kościół uległ całkowitemu spaleniu. W latach 1362-1386 kościół odbudowano i przekształcono w trójnawową bazylikę.

Pierwsze nabożeństwo ewangelickie zostało odprawione w 1522 roku w święto Zesłania Ducha Świętego, a miejscowi parafianie przyjęli wyznanie ewangelickie.

W czasie wojen napoleońskich w 1813 roku wojska francuskie urządziły w kościele szpital, co spowodowało duże zniszczenie wnętrza kościoła. Po odnowieniu kościół ponownie poświęcono w 1815 roku.

W 1822 kościół spłonął w wyniku uderzenia pioruna. W latach 1824-1829 został odbudowany. W styczniu 1905 roku przystąpiono do przebudowy kościoła który uzyskał obecny wygląd. Zamontowano w kościele centralne ogrzewanie i został też, jako jedyny w Legnicy, wyposażony w oświetlenie gazowe.

Najtrudniejszy okres przeżyli ewangelicy legniccy po drugiej wojnie światowej. Ukradziono metalowe elementy ogrzewania i zniszczono oświetlenie gazowe. Pomimo to katolicy nie przejęli kościoła tak, jak to było powszechne w innych miastach Dolnego Śląska.  


 


wstecz