Jubileusz kościoła Gustawa Adolfa we Wrocławiu

Ewangelicki kościół pamiątkowy Króla Gustawa-Adolfa na wrocławskim Sępolnie ma 80 lat. Od roku 1996 ponownie rozbrzmiewa w nim Słowo Boże. Tak było 8 listopada br., podczas uroczystego nabożeństwa dziękczynnego.

Licznie zgromadzeni wierni i duchowieństwo z kraju i zagranicy mogli wysłuchać kazania zwierzchnika Kościoła ks. bp Jerzego Samca, wspólnie śpiewać z chórem chłopięcym Filharmonii Wrocławskiej oraz chórem kameralnym Cantores Minores Wratislavienses.

Obchody urodzin kościoła na Sępolnie odbywały się w 20. roku od powołania samodzielnej parafii ewangelickiej Św. Krzysztofa we Wrocławiu. Dziękczynienie za miejsce nabożeństw łączyło się z dziękczynieniem za umożliwianie dolnośląskim Niemcom ewangelickiego wyznania posiadania własnej parafii zakotwiczonej w Kościele. 

Następnego dnia, w sobotę 9 listopada, miało miejsce spotkanie pokoleń pod przewodnim hasłem: Mój kościół Gustawa Adolfa na wrocławskim Sępolnie. Świadkowie czasu i wiary opowiadali swoje przeżycia związane z tą wyjątkową świątynią.

Historia kościoła na wrocławskim Sępólnie rozpoczęła się 23 sierpnia 1932 roku. W 300-tną rocznicę śmierci króla szwedzkiego Gustawa II Adolfa pod Lützen wmurowano kamień węgielny. W dniu 5 listopada 1933 Kościół Pamiątkowy został poświęcony.
   
W roku 1947 ówczesne władze Wrocławia zawłaszczyły mienie kościelne. W latach 50. XX wieku kościół utracił swój sakralny charakter: rozebrana została część wieży wraz z wieńczącym ją krzyżem, zamurowano okna, powieszono strop nad nawą główną. Budynek został zaadaptowany na kino „Światowid”, a plebania na dom kultury. Ruchome wyposażenie Kościoła zdemontowano.

6 listopada 1996 zwrócono kompleks parafialny na Sępolnie Kościołowi Ewangelickiemu. Po czasie remontów - w 1999 roku - odbyła się ekumeniczna rekonsekracja Kościoła Pamiątkowego Króla Gustawa Adolfa w obecności Biskupa Kościoła ks. Jana Szarka i Kardynała Henryka Gulbinowicza.

Od 1999 roku kościół był współużytkowany przez rzymskokatolicką parafię św. Rodziny, a od 2007 roku odbywają się w nim nabożeństwa wspólnoty Kościoła Chrystusowego we Wrocławiu.

Od momentu rekonsekracji kościół pełni również funkcję Ewangelickiego Kościoła Wojskowego i przynależy do parafii św. Krzysztofa we Wrocławiu. Proboszczem parafii jest ks. Andrzej Fober.








 


wstecz