Jubileusz w Rybniku
W niedzielę 12 czerwca 2016 roku, ewangelicy w Rybniku świętowali jubileusz 225 lat poświęcenia parafialnego kościoła ap. Piotra i Pawła. Słowem Bożym służył bp Jerzy Samiec.
Na początku uroczystego nabożeństwa proboszcz parafii ks. Mirosław Sikora przywitał licznie zgromadzonych parafian oraz gości: zwierzchnika Kościoła bp. Jerzego Samca, biskupa katowickiego dr. Mariana Niemca, gości ekumenicznych oraz władze samorządowe na czele z prezydentem Rybnika i starostą powiatu rybnickiego.
W kazaniu bp Jerzy Samiec, porównał połów ryb przez ówczesnych uczniów Jezusa do powołania dzisiejszych chrześcijan do dawania świadectwa wobec swoich bliźnich.
Prezydent Piotr Kuczera podziękował społeczności ewangelickiej Rybnika za wkład w rozwój miasta. Jako przykład podał dyrektora szkoły rolniczej, która w II połowie XIX wieku mieściła się na terenie Popielowa. Zabytkowy nagrobek Fredericka Pietruskiego znajduje się na starym cmentarzu przy kościele.
Nabożeństwo uświetnił chór parafialny Canto Deo pod dyrekcją Adelajdy Romańskiej. Całość nabożeństwa zakończył błogosławieństwem biskup Jerzy Samiec.
225 lat temu na miejscu dawnej sieciarni zamkowej urządzono dom modlitwy dla ewangelików. Ewangelicy w Rybniku pojawili się w II połowie XVIII wieku, kiedy to król pruski Fryderyk Wielki nakazał otaczać opieką weteranów wojen śląskich. Pierwsze ewangelickie nabożeństwa odbywały się na terenie rybnickiego zamku, gdzie znaleźli się wojenni inwalidzi. Z czasem miejsce modlitwy przeniesiono do zamkowej sieciarni, która służyła do przechowywania i suszenia rybackich sieci. Obiekt ten został przebudowany na kościół przez architekta Franciszka Ilgnera. Kościół ten pierwotnie nosił nazwę Kościoła Inwalidów.
Od 14 lat duszpasterzem rybniczan jest ks. Mirosław Sikora.