Kanclerz Niemiec w Kościele Pokoju
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Polski Ewa Kopacz wzięły udział w nabożeństwie ekumenicznym w ewangelickim Kościele Pokoju w Świdnicy. Nabożeństwo związane było z upamiętnieniem 25. rocznicy symbolicznego pojednania polsko-niemieckiego.
- W ewangelickim Kościele Pokoju w Świdnicy, w drodze do Krzyżowej, ówczesny kanclerz Helmut Kohl i premier Mazowiecki spotkali się na krótkiej modlitwie o pokój i pojednanie. Cieszymy się, że po 25 latach będziemy mogli powtórzyć to wydarzenie - powiedział Waldemar Pytel, biskup-elekt diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelickiego.
Nabożeństwo prowadzili bp Jerzy Samiec - zwierzchnik Kościoła oraz biskup wrocławski Ryszard Bogusz. Słowo do zgromadzonych skierował abp Alfons Nosol - uczestnik mszy pojednania z 1989 roku.
Majątek Krzyżowa koło Świdnicy jest dawną posiadłością ewangelickiej rodziny von Moltke, miejscem spotkań grupy antyhitlerowskiej, która historycznie zyskała miano tzw. Kręgu z Krzyżowej. Od 1990 r. działa tam polska Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.
Ewangelicki Kościół Pokoju w Świdnicy jest od 2001 roku wpisany na listę UNESCO. Druga taka świątynia, również wpisana na listę UNESCO, znajduje się w Jaworze (Dolnośląskie). Kościoły Pokoju powstały w drugiej połowie XVII w. w konsekwencji pokoju westfalskiego, który kończył wojnę trzydziestoletnią.
Oba kościoły to największe w Europie obiekty sakralne wzniesione w konstrukcji szkieletowo-ryglowej. Ich wnętrza mogą pomieścić kilka tysięcy osób.