Koncert charytatywny

Ten wieczór, 25 lutego 2011 roku, na długo pozostanie w pamięci Cieszyniaków i przybyłych gości.  Podczas dwóch, poprzednich edycji koncertu charytatywnego ZPiT”Śląsk”, zbierano środki na zakup elektromiografu dla Oddziału Neurologicznego oraz laparoskopu dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. Za środki zebrane w trakcie tegorocznego koncertu zostanie zakupiony napęd ortopedyczny z oprzyrządowaniem. Jest to nowoczesne urządzenie do leczenia złamań ułatwiający przeprowadzenie współczesnych procedur medycznych. To piły i wiertarki mechaniczne, które ułatwiają zabiegi chirurgiczne; wiercenie i wkładanie implantów ortopedycznych, Poszerzenie kanałów kości długich w celu łatwiejszego wprowadzenia odpowiednich gwoździ śródszpikowych i przykręcenia płytek na zewnątrz. Nowe urządzenie pozwala na wprowadzenie technik, które do tej pory nie były wykonywane ze względu na brak sprzętu oraz zastąpi wyeksploatowany sprzęt ortopedyczny z lat 70 tych. Skrócony czas zabiegu i nowoczesny sprzęt powinny zadowolić każdego pacjenta.

Starosta Powiatu Cieszyńskiego Czesław Gluza przywitał przybyłych na uroczystość znakomitych gości m.in. Senatora RP Sławomira Kowalskiego, Wojewodę Śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, Wicemarszałka Sejmiku Śląskiego Aleksandrę Gajewską-Przydrygę, Radnych Sejmiku Śląskiego, Wiceprzewodniczącą Zarządu Stowarzyszenia Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia Teresę Przygodę, Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Gabrielę Lenartowicz, Przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Burmistrza miasta Cieszyna Mieczysława Szczurka, przedstawicieli miast i gmin Powiatu Cieszyńskiego oraz przedstawicieli biznesu Śląska Cieszyńskiego. Ponadto w koncercie wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa ze zwierzchnikiem polskich luteran Biskupem Jerzym Samcem na czele.

Zespół „Śląsk” przedstawił cieszyńskim widzom widowisko ludowe „Sałasznicy” z muzyką Jana Sztwiertni, do słów Ferdynanda Dyrny, które zostało skomponowane w 1932 roku w Wiśle – Równem. Widowisko stanowi niezapomniany, oryginalny, muzyczny obrazy tradycji regionu beskidzkiego. Kultowo i historycznie osadzone jest w środowisku wiślańsko – cieszyńskim. Ważnym elementem spektaklu były arie, duety i sceny chóralne, które, utrzymane w romantycznym nastroju, stanowiły barwne i różnorodne popisy wokalne. Opracowania muzycznego widowiska dokonał Jean-Claude Hauptmann. Koncepcja widowiska i jego przygotowanie jest zasługą Izabeli Migocz – Kierownika Artystycznego Zespołu „Śląsk”. Opowieść o życiu górali wiślańskich „Sałasznicy” w wykonaniu Artystów Zespołu „Śląsk”, zachwyciło i wzruszyło wszystkich gości.

Źródło: www.szpital.netus.pl


wstecz