Konferencja - 200 lat teologii
Ekumeniczna konferencja pt. "200 teologii uniwersyteckiej w Warszawie", odbyła się na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość związana była z jubileuszem dwóch wieków istnienia Uniwersytetu Warszawskiego.
Ekumeniczne sympozjum to pierwsze tego typu spotkanie pracowników wydziałów teologicznych obu uczelni. Teologowie chrześcijańscy chcieli w ten sposób podkreślić uprawianie od 200 lat tej akademickiej dyscypliny nauki w Warszawie.
W uroczystości wziął udział bp Jerzy Samiec oraz kard. Kazimierz Nycz. Miała ona miejsce w dniach 17 i 18 listopada 2016 roku.
"Chcemy wspólnie dbać o obecność teologii w uniwersyteckich debatach, wzajemnie się wspierać i uczyć się od siebie" – napisali we wspólnej deklaracji teologowie różnych wyznań chrześcijańskich.
"Świętowanie 200-lecia warszawskiej teologii uniwersyteckiej posiada dziś wymiar ekumeniczny. Jako społeczność akademicka obu Wydziałów wspólnie i solidarnie świadczymy, iż nie ma teologii bez trudu wypełniania Jezusowej modlitwy o jedność Jego uczniów (J 17, 11). Teologia przyczynia się do przebaczania, pojednania oraz jedności wszystkich chrześcijan. Teologia chrześcijańska chce jednocześnie służyć wszystkim ludziom, bez względu na ich kulturową i religijną tożsamość czy światopogląd. Zobowiązani 200-letnią tradycją teologii akademickiej w Warszawie pragniemy wspólnie dbać o jej twórczą obecność w debacie naukowej tworzącej Uniwersytet" - podkreślają w Deklaracji jej autorzy.
Wyrażają też przekonanie o szczególnej roli teologii w świecie współczesnym i w uniwersytetach, bowiem teologia poszukuje odpowiedzi na pytanie o miejsce i rolę człowieka we współczesnym świecie. Sygnatariusze Deklaracji zauważają też, że teologia broni człowieka przed sprowadzaniem go do jedynie wymiaru materialnego i spełnia rolę kulturotwórczą.
Teologia chrześcijańska chce służyć wszystkim ludziom, bez względu na ich kulturową i religijną tożsamość czy światopogląd – piszą w Deklaracji naukowcy.
Pierwszego dnia uroczystości, który odbył się w siedzibie UKSW, referaty wygłosili: ks. prof. dr hab. Roman Bartnicki (UKSW) - 200 lat instytucji i struktur teologii uniwersyteckiej w Warszawie, ks. prof. dr hab. Jerzy Bagrowicz (UMK) - Teologia w kontekście universitatis scientiarum. W trosce o tożsamość i dialog, ks. dr hab. Henryk Olszar (UŚ) - Powiązania Katowic z teologią uniwersytecką w Warszawie, ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz (UAM) - Wkład środowiska ATK w rozwój nauki teologii moralnej. Refleksja i świadectwo.
Drugi dzień konferencji odbył się na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Zebranych gości powitał ks. dr hab. Bogusław Milerski, rektor ChAT- u, który stwierdził, że spotkanie dwóch uczelni teologicznych jest wydarzeniem wyjątkowym i niespotykanym.
Pierwszym prelegentem był bp dr hab. Marcin Hintz, profesor Chat, który odczytał referat pt. "Badania w zakresie teologii systematycznej w Wydziale Teologii Ewangelickiej UW i w ChAT". Duchowny przede wszystkim skupił się na charakterystyce postaci, które miały istotny wpływ na kształt teologii ewangelickiej, z tego dwie osoby szczególnie wybitne - ks. prof. Karol Artur Serini; duchowny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, profesor na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego autor prac poświęconych masonerii oraz ks. prof. Witold Benedyktowicz; polski duchowny metodystyczny, teolog i profesor nauk teologicznych, zwierzchnik Kościoła Metodystycznego w Polsce.
Kolejną prelekcję pt. "Studium teologii prawosławnej UW w służbie nauki i Kościoła" wygłosił ks. dr Andrzej Baczyński z Chat-u oraz ks. dr Doroteusz Sawicki również z Chat-u. Badania w zakresie teologii starokatolickiej w Chat przybliżył zebranym dr hab. Borys Przedpełski.
Czwartą sesję dwudniowej konferencji rozpoczął wykład "Teologia ciągle w drodze" bp. prof. dr hab. Andrzeja Dziuby, przewodniczącego Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. "Potrzebny jest też twórczy dialog z odbiorcami. Nie tylko między teologami. Dzisiaj wydaje się często, że teolog nie mówi, ale komunikuje" zaznaczył bp Dziuba i ostrzegł, że język wypowiedzi teologów może stać się językiem zamkniętym i niezrozumiałym dla wiernych.
Ostatni wykład "Teologia między normatywnością konfesyjną, metodologiczną interdyscyplinarnością i wolnością badań naukowych" wygłosił ks. dr hab. Bogusław Milerski.
W tym roku Uniwersytet Warszawski obchodzi jubileusz 200-lecia powołania do istnienia. Wraz ze stołeczną Alma Mater świętują wydziały teologiczne UKSW i ChAT, które swoimi korzeniami sięgają UW. Dwudniowa konferencja naukowa odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Wydział teologiczny był jednym z pięciu wydziałów założonej w 1816 roku stołecznej Alma Mater. Pierwszym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego był duchowny – ks. prof. Wojciech Szweykowski. W okresie międzywojennym obok Wydziału Teologii Katolickiej zaistniały także Wydział Teologii Ewangelickiej oraz Studium Teologii Prawosławnej.