Konsekracja i introdukcja na Biskupa Kościoła

Uroczystego wprowadzenia dokonał ustępujący biskup Janusz Jagucki i biskup generalny Milos Klatik ze Słowacji oraz biskup Hans-Jurgen Abromeit z Ewangelickiego Kościoła Pomorza w Niemczech.

 - Stoję dzisiaj przed Wami z bojaźnią i ze drżeniem, mam bowiem świadomość z jednej strony Waszych oczekiwań, a z drugiej odpowiedzialności, jaka ciąży na każdym zwiastującym Boże Słowo, odpowiedzialności przed Tym, który posłał swoje sługi do głoszenia Ewangelii - powiedział na początku kazania biskup Samiec.

Kilkanaście minut wcześniej został uroczyście wprowadzony w urząd. Konsekracji dokonali ustępujący biskup Janusz Jagucki, biskup generalny Milos Klatik ze Słowacji oraz biskup Hans-Jurgen Abromeit z Ewangelickiego Kościoła Pomorza w Niemczech. Po wypowiedzeniu słów ślubowania, biskupi włożyli na głowę konsekrowanego ręce i pobłogosławili go zgodnie z apostolską tradycją. Po nich uczynili to uczynili to pozostali biskupi przybyli na uroczystość: biskupi diecezjalni, biskupi emeryci, biskupi z zagranicy oraz innych Kościołów chrześcijańskich z Polski.  

Biskup J. Jagucki przekazał też swojemu następcy krzyż biskupi. Następnie do ołtarza podeszli przedstawiciele władz Kościoła, czyli biskupi diecezjalni, Rada Synodalna i Konsystorz. Będą oni najbliższymi współpracownikami nowego zwierzchnika Kościoła.

Tekstem rozważanym przez nowego biskupa był fragment z Listu Pawła do Rzymian: „Albowiem nie wstydzę się ewangelii Chrystusowej, jest ona bowiem mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy, najpierw Żyda, potem Greka, bo usprawiedliwienie Boże w niej bywa objawione, z wiary w wiarę, jak napisano: A sprawiedliwy z wiary żyć będzie.” Biskup podkreślił jak silne jest dziś napięcie pomiędzy nowoczesnością, a wiernością Ewangelii. To główne zadanie chrześcijanina – nie wstydzić się Ewangelii, a zatem żyć według tego, co ona głosi. 

Biskup zwrócił się także do wszystkich duchownych zebranych w kościele. Prosił o zaufanie i pomoc w dziele, jakie właśnie rozpoczyna. – Drodzy przyjaciele, pamiętamy, że niedaleko stąd w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej uczono nas, że Biblia nie jest podręcznikiem naukowym. Jednak znajdujemy w niej nakazy etyczne dane nam przez Boga. Czy możemy twierdzić, że pewne stanowiska moralne dziś już nas nie dotyczą?

Na sam koniec nowy zwierzchnik Kościoła prosił wszystkich o modlitwę o pokój i mądrość, a także właściwe drogi rozwiązywania problemów i konfliktów.  

Swoje pozdrowienia i gratulacje wygłosił między innymi przewodniczący Parlamentu Europejskiego profesor Jerzy Buzek. – Wybrany został duszpasterz z krwi o kości – powiedział polityk. Szybko wymienił też efekty pracy parafialnej nowego biskupa. Wręczył prezent, liczący kilkaset lat wolumin z kazaniami ks. Samuela Dambrowskiego, który jeszcze do niedawna znajdował się w magazynie zbiorów strzeżonych na Węgrzech. Prof. Buzek otrzymał ten dar podczas listopadowej, oficjalnej wizyty w tym kraju. 

Na uroczystości pojawiło około 700 osób. Oprócz zaproszonych gości i trzech chórów (Cieszyn, Warszawa i zespół CME), przybyło także wielu parafian z całego kraju. Na drogach dojazdowych do parafii zaparkowały liczne autokary i samochody. Biskup pozdrowił także wszystkich tych, którzy w Święto Objawienia Pańskiego postanowili uczestniczyć w nabożeństwach w swoich własnych kościołach.

Pośród wielu gości, reprezentujących różne Kościoły i organizacje z zagranicy przybyli między innymi: bp Miloš Klátik - Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na Słowacji, bp Hans-Jürgen Abromeit - Biskup Ewangelickiego Kościoła Krajowego Pomorza, bp Stanisław Piętak - Biskup Śląskiego Kościoła Ewangelickiego A.W. w Republice Czeskiej, bp Klaus Wollenweber - Biskup senior Kościoła Górnych Łużyc, bp Joel Ruml - Synodalny Senior (Moderator) Ewangelickiego Kościoła Braci Czeskich, bp Jan Niedoba - Biskup Luterańskiego Ewangelickiego Kościoła A.W. w Republice Czeskiej, bp Martin Dröge - Biskup Kościoła Ewangelickiego Berlina, Brandenburgii i Górnych Łużyc, bp Thomas Fabiny - Biskup Kościoła Luterańskiego na Węgrzech (Diecezja Południowa), bp Jana Jeruma-Grinberga - Biskup Kościoła Luterańskiego w Wielkiej Brytanii, bp Simo Peura - Biskup Diecezji Lapua Kościoła Ewangelickiego Finlandii; ks. Detlef Bohlken - Prezes Synodu Kościoła Luterańskiego w Holandii, bp Marita Krüger - Biskup diecezjalna Ewangelickiego Kościoła Centralnych Niemiec, bp Uland Spahlinger - Biskup Niemieckiego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła na Ukrainie (DELKU), bp Edmund Ratz Biskup Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Rosji, abp Andres Põder - Arcybiskup Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Estonii, abp Janis Vanags, Arcybiskup Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Łotwy, bp Ragnar Persenius - Biskup Diecezji Uppsala Luterańskiego Kościoła w Szwecji, ks. dr Reiner Stahl, sekretarz generalny Martin Luther Bund, ks. radca Norbert Denecke, Przewodniczący Niemieckiego Komitetu Krajowego Światowej Federacji Luterańskiej. 

Polskie Kościoły ewangelickie reprezentowali: bp Marek Izdebski i bp senior Zdzisław Tranda z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz bp Edward Puślecki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny). Na czele delegacji Kościoła Rzymskokatolickiego stał bp Jacek Jezierski, Biskup pomocniczy warmiński wraz ks. prałatem Mateuszem Matuszewskim i ks. prałatem Romanem Indrzejczykiem, kapelanem Prezydenta RP.  

Łukasz Ostruszka


Zgodnie z życzeniem Księdza Biskupa Elekta zamiast kwiatów i prezentów organizatorzy uroczystości proszą o złożenie ofiary, która zostanie przeznaczona na planowane tłumaczenie i druk Wykładu na temat Listu do Rzymian autorstwa ks. Marcina Lutra.
 
Pozycja ta zawiera materiały przygotowane przez Reformatora na wykłady, jakie prowadził na temat Listu do Rzymian w latach 1515-16 na Uniwersytecie w Wittenberdze.
 
Lutrowe studia nad Listem do Rzymian zachowane w tekście Wykładu… były jednym z kilku ważnych etapów jego rozwoju teologicznego. Pozwoliły mu one ponownie odkryć naukę o usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę, sformułować 95 tez w 1517 roku i pokierować pracami nad reformą Kościoła.

 
Ofiary prosimy składać na następujący rachunek bankowy:
 
Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Miodowa 21, Warszawa

85 1240 1037 1111 0000 0693 1355
z dopiskiem „List do Rzymian”
 


wstecz