Konsultacje Kościołów w Nadrenii

„Gdyż sami byliście przychodniami” – pod tym tytułem odbyły się dwudniowe konsultacje Kościoła Ewangelickiego Nadrenii z Kościołami partnerskimi na temat kryzysu uchodźczego. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce reprezentował jego zwierzchnik - bp Jerzy Samiec.

Hasło konsultacji nawiązywało do słów z II. Księgi Mojżeszowej 22,21 b, a uczestnikami rozmów były Kościoły partnerskie  – oprócz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce także Kościoły z Włoch, Węgier, Czech, Ukrainy oraz Belgii. Spotkanie odbyło się bezpośrednio przed 68. Synodem Krajowym Kościoła Nadrenii, który w dniach 10-15 stycznia br. obraduje w Bad Neuenahr.

W trakcie obrad bp Samiec przedstawił aktualny stan dyskusji nt. uchodźców oraz reakcję Kościołów chrześcijańskich w naszym kraju. W spotkaniu wziął również udział bp Marek Izdebski, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce.

Szlaki uchodźców do i przez Europy stanowią dla wspólnoty państw w Europie oraz jej obywateli ogromne wyzwanie. Także różnorodnie ukształtowane Kościoły poruszają się w odmiennych kontekstach, dochodząc do różnych ocen i reakcji na obecną sytuację – stwierdza fragment dokumentu końcowego konsultacji (tekst dokumentu w j. niemieckim). Partnerskie Kościoły jednakowo oceniają sytuację, jednak ze względu na inne uwarunkowania i możliwości poszczególnych Kościołów muszą poszukiwać odpowiednich narzędzi reagowania na kryzys, aby ich głos był słyszalny w Europie.

Kryzys uchodźczy stał również w centrum obrad Synodu Krajowego Ewangelickiego Kościoła Nadrenii, który rozpoczął się od nabożeństwa z Wieczerzą Pańską w kościele Marcina Lutra w Bad Neuenahr.

W swoim sprawozdaniu do synodałów zwierzchnik Kościoła, ks. prezes Manfred Rekowski krytycznie odniósł się do populistycznych haseł w odniesieniu do uchodźców, przypominając krytyczną sytuację ludności na Bliskim Wschodzie, nie tylko tych, którzy podejmują ryzykowną wyprawę do Europy. Ks. Rekowski przestrzegł przed wykorzystywaniem wypadków kryminalnych w Kolonii do zbiorowego zrzucania winy na uchodźców i to jeszcze przed zakończeniem wciąż rozwojowego śledztwa.

Synod dyskutować będzie ponadto na temat aktualnych spraw Kościoła, w tym nad końcową fazą przygotowań do 500-lecia Reformacji. W Niemczech rok 2016 obchodzony jest pod hasłem „Reformacja i Jeden świat” (Reformation und die Eine Welt). Mówiąc o zbliżającym się jubileuszu zwierzchnik nadreńskich ewangelików podkreślił, że poprzestawanie na polityce status quo nie jest odpowiedzią, jaką mogą udzielić Kościoły reformacyjne:

- Wraz z jubileuszem Reformacji nie świętujemy 500-lecia istnienia firmy. Reformacja nie jest stanem, ale ruchem, procesem, który nie ogranicza się tylko do Kościołów Reformacji.

Ewangelicki Kościół Nadrenii jest jednym z 20 ewangelickich Kościołów krajowych, wchodzących w skład Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD). Nadreński Kościół jest drugim co do wielkości Kościołem członkowskim EKD z 2,7 milionami wiernych w 717 parafiach. Kościół ma charakter ewangelicko-unijny, tzn. że w ramach jednego Kościoła znajdują się zarówno zbory o tradycji ewangelicko-luterańskiej i ewangelicko-reformowanej.

 Od 2013 roku zwierzchnikiem (prezesem) Kościoła jest pochodzący z Mazur ks. Manfred Rekowski.

za: luter2017.pl


wstecz