Kościół w Hołdunowie ma 30 lat

Ewangelicka parafia w Lędzinach Hołdunowie koło Katowic obchodziła 30. rocznicę poświęcenia nowego kościoła Św. Trójcy. Słowem Bożym służył bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła.

Przed nabożeństwem odbył się koncert - poranek pieśni chóralnej w wykonaniu dwóch chórów - Chóru "Nadzieja", działającego przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Drogomyślu na Śląsku Cieszyńskim oraz Chóru Jubilate Deo z Mysłowic.

W uroczystości udział wziął także biskup katowicki Marian Niemiec oraz ks. Karol Bauman, emerytowany proboszcz parafii i budowniczy świątyni.

Z okazji 30-lecia kościoła oraz zbliżającego się jubileuszu 500 lat Reformacji w kościele na balustradzie empory został wykonany fresk, upamiętniające dzieje parafii oraz podstawowe zasady wiary Kościoła ewangelickiego. Jego autorem jest ks. Karol Macura, proboszcz parafii z Drogomyśla, a zarazem ceniony artysta.

W nabożeństwie uczestniczyli księża, którzy byli wcześniej wikariuszami m.in. w hołdunowskiej parafii - ks. Michał Walukiewicz z Torunia, ks. Mirosław Czyż z Pszczyniy i ks. Łukasz Ostruszka z Wisły.

Obecni byli też goście ekumeniczni,  władze samorządowe oraz prof. Adam Lisik, architekt i projektant kościoła Św. Trójcy.

Od 24 lat duszpasterzem dla hołunowskich ewangelików jest ks. dr Adam Malina.

Parafia ewangelicka w ówczesnym Hołdunowie powstała kiedy to osiedlili się tutaj ewangelicko-reformowani niemieccy koloniści z Kóz koło Bielska, które opuścili ze względu na represje religijne ze strony miejscowego dziedzica. Wybudowali oni w Hołdunowie (niem. Anhalt) w 1778 roku dom parafialny, w którym pomieszczono kaplicę do nabożeństw, szkołę oraz mieszkania dla pastora i nauczyciela.

Pierwszym duszpasterzem parafii był kapelan wojskowy ks. Johann Schleiermacher, ojciec słynnego teologa i filozofa ewangelickiego Friedricha Schleiermacher urodzonego we Wrocławiu. Friedrich w latach swojej młodości, pobierając naukę w Pszczynie, przez trzy lata mieszkał również w Hołdunowie na plebanii.

W 1902 r. poświęcono kościół Św. Trójcy. W okresie międzywojennym parafia należała do Ewangelickiego Kościoła Unijnego na polskim Górnym Śląsku. W 1933 r. Hołdunów był jedną z czterech gmin na obszarze działania Kościoła gdzie ewangelicy stanowili większość (70%) mieszkańców. 

Po II wojnie światowej, w 1947 roku kościół został przejęty przez katolików, i odtąd ewangelicy znowu odprawiali nabożeństwa w domu parafialnym. Dopiero w 1981 r., po wieloletnich staraniach, udało się uzyskać zgodę na budowę nowego kościoła.

Nowy kościół św. Trójcy został poświęcony 12 października 1986 roku.
 


 


 


wstecz