Kościół w Łodzi ma 90 lat

Świętowano 90. rocznicę poświęcenia kościoła św. Mateusza, najmłodszego z trzech kościołów ewangelickich dawnej Łodzi i jedynego służącego do dziś łódzkim luteranom.

W nabożeństwie upamiętniającym 90-lecie kościoła, które odbyło się 18 listopada 2018r., uczestniczyli wierni z różnych parafii diecezji warszawskiej. Nabożeństwo rozpoczęło się od procesjonalnego wejścia rady parafialnej oraz duchownych. Zebranych powitał ks. proboszcz Michał Makula przypominając krótko dzieje Parafii św. Mateusza.

Kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, który na początku wspomniał bp. Juliusza Burschego oraz kontekst powstawania Parafii św. Mateusza. - I wojna światowa sprowadziła spustoszenie, ale nie zniszczyła Kościoła i wielokulturowości Łodzi. Za to możemy Bogu dziękować. – powiedział bp Samiec.

Odnosząc się do tekstu kazalnego z Księgi Jozuego bp Samiec podkreślił znaczenie wiary - Bóg nie chce, abyśmy Mu wierzyli z powodu nakazów czy zobowiązań. On chce być z nami na co dzień. Serca chce, a nie ofiary. Pytanie Jozuego "Wybierzcie, komu chcecie służyć’" jest także pytaniem o to, dlaczego jesteśmy w Kościele, dlaczego się angażujemy. Komu służymy i komu podporządkowujemy nasze życiowe cele w Kościele i poza nim – mówił Biskup Kościoła.

Na zakończenie bp Samiec podziękował radzie parafialnej, proboszczowi oraz całemu łódzkiemu zborowi za troskę o życie duchowe w Łodzi oraz dbałość o zachowanie dziedzictwa łódzkich ewangelików.

Obchody zwieńczone nabożeństwem jubileuszowym poprzedziły dwa wydarzenia muzyczne – 16 listopada odbył się w kościele św. Mateusza koncert pieśni patriotycznych "Dla Ciebie Polsko" w wykonaniu Chóru Dziecięcego Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, a 17 listopada koncert kameralny Łódzkiej Orkiestry Barokowej Altberg Ensemble z udziałem sopranistki Joanny Klisowskiej (Wrocław).

Kościelne mury św. Mateusza liczą sobie ponad sto lat, jednak ze względu na I wojną światową budowę świątyni wstrzymano. Jednak już w 1913 roku odbywały się w nieukończonym kościele pierwsze nabożeństwa. Aktu poświęcenia niespełna 20 lat po wmurowaniu kamienia węgielnego dokonał zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Juliusz Bursche.

 

 


 

 

 

 

 

 



wstecz