Modlitwa nad mogiłami żołnierzy
Szczątki 99 żołnierzy niemieckich pochowano na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie. Nad mogiłami modlitwę odmówił ks. Wojciech Pracki z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz ks. kmdr. Janusz Bąk, kapelan Ordynariatu Polowego.
Szczątki zostały odkryte w ubiegłym roku na Powązkach w trakcie prac prowadzonych przez IPN. Uroczystośc miała miejsce 25 marca 2014, a jej organizatorem była Fundacja „Pamięć”, opiekująca się grobami niemieckich żołnierzy poza granicami Republiki Federalnej.
Uroczystość rozpoczęła się od odczytania przez ks. Wojecha Prackiego fragmentu księgi proroka Jermiasza. - Składamy dziś na cmentarzu szczątki żołnierzy, o których niewiele wiemy. Nie znamy ich z imienia i nazwiska. Przemawia do nas tylko ta liczba, 99 osób. Za nią kryją się indywidualne biografie, uczucia, emocje, życiowe postawy i wybory – powiedział ks. Pracki. Duchowny podkreślił, że nie znamy okoliczności, w jakich osoby te znalazły się w armii niemieckiej i jakimi wartościami kierowały się. Ocenę ich życia pozostawiamy Bogu – powiedział. Ks. Pracki podkreślił, że kolejne pokolenia powinny pracować nad zapewnieniem bezpieczeństwa i pokoju. – Możemy prosić Boga o pokój, o zmianę naszych serc na dobre. Na to byśmy nie powielali błędów przeszłości i nie płacili nienawiścią za nienawiść – powiedział.
Ks. Bąk podkreślił, że każdy zmarły powraca do Domu Ojca ze swoją wiarą i owocami swego życia. Zauważył, że także ta skromna uroczystość pogrzebowa jest okazją do refleksji nad owocami naszego życia i naszej wiary. – Módlmy się dzisiaj, tu nad tymi mogiłami, aby drogi ludzkości były drogami pokoju i nadziei – zaapelował.
Duchowni odmówili modlitwę i pobłogosławili groby niemieckich żołnierzy.
Fundacja „Pamięć" powstała w maju 1994 r. Jej celem jest opieka nad grobami niemieckimi poza granicami Republiki Federalnej Niemiec. W Polsce Fundacja opiekuje się grobami m.in. na Cmentarzu Komunalnym Północnym, gdzie w wydzielonej kwaterze spoczywa już 362 żołnierzy niemieckich.
za: ekai