Nagroda Diakonii 2016
– Dopóki sił i środków starczy, będę pomagać – powiedziała Ewa Jaschkowitz z Warszowic odbierając tegoroczną nagrodę „Miłosiernego Samarytanina” Diakonii Polskiej wręczoną podczas Gali Ubi Caritas. Diakonia Polska wyróżniła również komisję diakonijną warszawskiej parafii Św. Trójcy oraz przyznała dwie nagrody specjalne.
Gala Ubi Caritas 2016 odbyła się 1 października w Teatrze Kamienica w Warszawie. Swoje nagrody oprócz Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonii Polskiej) wręczyli także Caritas Polska, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego.
W uroczystości brał udział bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła luterańskiego w Polsce.
Diakonia Polska od 2007 r. przyznaje nagrody „Miłosiernego Samarytanina” w uznaniu za zaangażowanie na rzecz pracy diakonijnej, pomocy bliźniemu oraz za „samarytańskie serce”. Nagradzane są osoby lub instytucje w celu podkreślenia znaczenia współpracy z Diakonią Polską, Diakoniami diecezjalnymi lub parafialnymi.
Laureatami tegorocznej nagrody głównej Diakonii Polskiej zostali Ewa i Adrian Jaschkowitzowie z Parafii ewangelickiej w Warszowicach na Górnym Śląsku, właściciele Zakładu Drobiarskiego „Jas-Drop” w Krzyżowicach, którzy od wielu lat wspierają materialnie i finansowo organizacje i instytucje kościelne oraz dożywiają dzieci i młodzież podczas półkolonii i obozów.
– Mogą być przykładem i wzorem dla ewangelickiej etyki, jak sukces w biznesie, okupiony wieloma wysiłkami i wyrzeczeniami, nie służy tylko osobistej satysfakcji i pomnażaniu majątku, lecz jest dzielony i przekazywany potrzebującym. I to nie jest tylko to, co zbywa, lecz szczere dzielenie się, bez szukania zaszczytów i pochwał – mówił o laureatach prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz.
Diakonia Polska przyznała również wyróżnienie. Otrzymała je Komisja diakonijna Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Trójcy w Warszawie. Tworzy ją grono kobiet, niezwykle zaangażowanych, bezinteresownych i wytrwałych w swojej służbie i pracy. Zostały uhonorowane za cichą i sumienną od lat pracę na rzecz osób starszych i dzieci. Wyróżnienie w imieniu komisji odebrały Adda Hasiuk i Ewa Dreger. – Proszę o modlitwy, by było więcej młodych rąk do pracy – powiedziała Adda Hasiuk.
Ponadto Diakonia przyzna dwie nagrody specjalne. Otrzymali je Bob Hulst z Amsterdamu i ks. Jan Fryderyk Mach z Norymbergi.
Bob Hulst od 1982 r. był zaangażowany w niesienie pomocy materialnej i finansowej dla Polski. W czasach stanu wojennego, a potem transformacji ustrojowej wspomagał nie tylko warszawskie parafie luterańskie, lecz także domy opieki i domy dziecka.
Ks. Jan Fryderyk Mach organizował m.in. transporty z pomocą charytatywną i medyczną dla wielu parafii w Polsce. Wraz z żoną, ks. prof. Barbarą Staedtler-Mach, od wielu lat prowadzą otwarty dom, gdzie z gościny, noclegu, pomocy materialnej i duchowej mogło skorzystać wiele osób.
Uroczystość wręczenia nagród zakończyła się występem Stanisławy Celińskiej.
źródło: diakonia.org.pl