Niedzielne obrady Synodu Kościoła

W czasie nabożeństwa w kościele Św. Trójcy w Warszawie zwierzchnik Kościoła wprowadził w urzędowanie nowo wybraną  Radę Synodalną.

Rada Synodalna w osobach: Marii Czudek, Marka Cieślara, ks. Edwina Pecha i ks. prof. Marka Uglorza i Prezesa Synodu – ks. Grzegorza Giemzy - została zaprzysiężona w trakcie uroczystego nabożeństwa przez Biskupa Kościoła – ks. Jerzego Samca. Zaprzysiężenie odbyło się przez odczytanie fragmentów biblijnych i błogosławieństwo.  Radcy Duchowni  otrzymali także Róże Lutra wskazujące na sprawowany urząd. Róża Lutra jest jednocześnie godłem luteranizmu.

Synod Kościoła ratyfikował również "Porozumienie o wzajemnym dopuszczaniu wiernych do czynnego korzystania z praw i obowiązków wynikających z udziału w życiu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego".

Synodałowie podjęli uchwałę o powołaniu komisji do spraw finansowych Kościoła. Komisja ma zająć się pracą koncepcyjną nad dostosowaniem zasad finansowych Kościoła do realiów i pojawiajacych się wyzwań stawianych przed jednotą.

Następna, druga sesja XIII kadencji Synodu Kościoła odbędzie się w Bielsku-Białej w dniach od 26 do 28 października 2012 roku.  

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy 70 tysięcy wiernych i 156 czynnych duchownych. Dzieli się na 6 diecezji, z których największą jest Diecezja Cieszyńska, gdzie żyje większość wiernych Kościoła. Jest zrzeszony w Światowej Federacji Luterańskiej z siedzibą w Genewie. Zwierzchnikiem Kościoła jest bp Jerzy Samiec, a Prezesem Synodu – wybrany na pierwszej sesji XIII Synodu ks. Grzegorz Giemza – Dyrektor Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie.



 


wstecz