Nowe biuro Kościoła
W Warszawie otwarto biuro, w którym Światowa Federacja Luterańska i Diakonia Polska będą koordynowały projekty pomocowe dla Ukrainy.
Po spotkaniach z Kościołami w krajach sąsiadujących z Ukrainą, ŚFL podjęła decyzję o otwarciu biura w Warszawie, w celu utworzenia bazy do dalszych działań w regionie i w Ukrainie. Z tego biura będą koordynowane zarówno projekty pomocowe ŚFL jak i Diakonii.
Podczas uroczystości otwarcia biura, która miała miejsce 29 kwietnia 2022 roku, bp Jerzy Samiec pobłogosławił działania pomocowe ŚFL i podkreślił, że cieszy się z powstania biuro, ale byłoby lepiej, gdyby to biuro nie musiało powstać, gdyby ta wojna nie wybuchła. Zacytował też wybrane błogosławieństwa z Ew. Mateusza z kazania Jezusa na górze. W swoim przemówieniu docenił dobrą współpracę Kościoła z ŚFL.
Obecni byli zdalnie pracownicy Biura Wspólnoty w Genewie w tym ks. Anne Burghardt, sekretarza generalna ŚFL. W otwarciu uczestniczyli również dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk oraz pracownicy biura Konsystorza Kościoła.
W odpowiedzi na potrzeby rosnącej liczby uchodźców uciekających przed wojną w Ukrainie, Światowa Federacja Luterańska rozpoczęła ścisłą współpracę z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce. W biurze ŚFL w Genewie powołany został zespół koordynujący zarówno pracę humanitarną, jak i wsparcie dla Kościołów członkowskich w regionie.
Z kolei Diakonia Polska we współpracy z Diakonie Katastrophenhilfe rozszerzyła działalność związaną z pomocą uchodźcom z Ukrainy. Prowadzi projekt pomocowy, w ramach którego m.in. wspierane są parafie, które zapewniły uchodźcom dach nad głową, organizowana jest pomoc rzeczowa dla osób poszkodowanych przez działania wojenne, prowadzone są działania integracyjne, udzielana jest pomoc psychologiczna.
Jednym z zadań realizowanych przez biuro ŚFL w Polsce będzie uruchomienie projektu wsparcia gotówkowego dla uchodźców z Ukrainy w sześciu lokalizacjach: Bielsku-Białej, Bytomiu Miechowicach, Gdańsku, Ostródzie, Wrocławiu i Zgierzu.
Projekt jest wspierany głównie przez UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców) i innych partnerów ŚFL. Jego celem jest dotarcie do 60 000 potrzebujących rodzin i zapewnienia im pomocy finansowej. W tych punktach pomocy zapewnione zostanie również wsparcie psychologiczne dla dzieci doświadczających stresu pourazowego oraz wsparcie dla ofiar przemocy seksualnej czy przemocy ze względu na płeć.