Noworoczne Spotkanie Ekumeniczne

Ekumeniczne Spotkania Noworoczne organizowane przez Polską Radę Ekumeniczną odbywają się co roku w styczniu. Tegoroczne miało miejsce 11 stycznia w warszawskim Centrum Luterańskim i zgromadziło liczne grono osób związanych z ruchem ekumenicznym i życiem publicznym w Polsce. W spotkaniu uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski.

Przybyłych gości przywitał prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) abp Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego. W swym przemówieniu odniósł się do obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce i na świecie. Nawiązując do jesiennych wyborów parlamentarnych ubolewał nad niską frekwencją wyborczą, ale wyraził radość z wyniku wyborów, który wskazuje na pragnienie stabilizacji i kontynuacji.

– W projektach Polskiej Rady Ekumenicznej zorientowanych na podjęcie wyzwań czasu dominuje główny trend, który można opisać jako uczestnictwo w budowie odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego – mówił prezes PRE abp Jeremiasz podczas Ekumenicznego Spotkania Noworocznego w Warszawie.

Po prezesie PRE głos zabrał marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. – Chciałem złożyć najserdeczniejsze życzenia Polskiej Radzie Ekumenicznej, która od wielu lat działa na rzecz tolerancji – mówił. – Moja obecność tutaj jest wsparciem dla waszych działań pogłębiających tolerancję i dialog międzywyznaniowy – zaznaczył. Marszałek życzył szybkiego podpisania przez Konferencję Episkopatu Polski i Rosyjski Kościół Prawosławny dokumentu dotyczącego pojednania polsko-rosyjskiego.

Słowa pozdrowień przekazał również nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

W Ekumenicznym Spotkaniu Noworocznym udział wzięli wszyscy zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski), ks. prezbiter Gustaw Cieślar (Kościół Chrześcijan Baptystów),  bp Edward Puślecki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany), bp Wiktor Wysoczański (Kościół Polskokatolicki), bp Ludwik M. Jabłoński (Kościół Starokatolicki Mariawitów) oraz metropolita Sawa (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny).

Obecni byli również dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs, reprezentanci Kościoła Rzymskokatolickiego z nuncjuszem apostolskim abp. Celestino Migliore oraz byłym przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu bp. Tadeuszem Pikusem na czele, a także przedstawiciele Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Kościoła Zielonoświątkowego, oddziałów i komisji Polskiej Rady Ekumenicznej, ludzie nauki i mediów, politycy oraz wielu innych świeckich i duchownych zaangażowanych w dialog i ruch ekumeniczny.

W spotkaniu uczestniczyli także ambasadorzy Niemiec i Szwajcarii oraz rektorzy warszawskich szkół wyższych.


źródło: Polska Rada Ekumenczna

 


wstecz