Noworoczne spotkanie PRE

W spotkaniu noworocznym Polskiej Rady Ekumenicznej, oprócz przedstawicieli Kościołów zrzeszonych w Radzie, uczestniczyli: hierarchowie Kościoła rzymskokatolickiego oraz reprezentanci Kancelarii Prezydenta i Premiera. Po raz pierwszy na spotkaniu obecny był minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Ekumeniczne Spotkania Noworoczne odbywają się co roku w styczniu. Tegoroczne miało miejsce 16 stycznia w warszawskim Centrum Luterańskim i zgromadziło liczne grono osób związanych z ruchem ekumenicznym i życiem publicznym w Polsce.

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan chcemy wesprzeć modlitwą, postem i ofiarą chrześcijan w Syrii, którzy cierpią tam z powodu swej przynależności religijnej. Ofiary zebrane podczas Tygodnia Modlitw będą przekazane na ich rzecz – powiedział prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz.

Abp Jeremiasz przypomniał inicjatywy podejmowane przez Polską Radę Ekumeniczną w minionym roku. Mówił m.in. o konferencji „Pojednanie w Europie środkowo-wschodniej. Nowe wyzwania”, podpisaniu „Apelu Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia”, działaniach środowisk ekumenicznych związanych z listopadową konferencją klimatyczną w Warszawie, – Wśród nowych projektów rozpoczętych w roku ubiegłym należy wspomnieć projekt Komisji do Spraw Dialogu Teologicznego na temat eklezjologii. Polska Rada Ekumeniczna postanowiła zintensyfikować dialog w zakresie eklezjologii – mówił prezes PRE.

Prawosławny hierarcha mówił też o współpracy z Kościołem Rzymskokatolickim w ramach Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. – Jak już wspomniano podpisaliśmy wspólny apel o ochronę stworzenia. Mamy nadzieję, że tak samo pomyślnie będzie zakończona praca w sprawie świętowania Dnia Pańskiego, a także instrukcji pastoralnej na temat małżeństw o różnej przynależności wyznaniowej – powiedział.

Prezes PRE wyraził nadzieję na dalszą dobrą współpracę w ramach Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Polskiej Rady Ekumenicznej. Odniósł się też do szeroko dyskutowanej kwestii Funduszu Kościelnego. – Kościoły członkowskie PRE nadal podtrzymują stanowisko, że sprawy Funduszu Kościelnego nie da się sprawiedliwie rozwiązać bez uwzględnienia faktu przejęcia przez państwo majątków kościelnych – podkreślił.

W Ekumenicznym Spotkaniu Noworocznym udział wzięli wszyscy zwierzchnicy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej: bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany), ks. superintendent Andrzej Malicki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), pastor Mateusz Wichary (Kościół Chrześcijan Baptystów), bp Wiktor Wysoczański (Kościół Polskokatolicki), bp Ludwik M. Jabłoński (Kościół Starokatolicki Mariawitów) oraz metropolita Sawa (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny).

Obecni byli również dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs, reprezentanci Kościoła Rzymskokatolickiego z bp. Wojciechem Polakiem oraz byłym przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu bp. Tadeuszem Pikusem na czele, a także przedstawiciele Kościołów Adwentystów Dnia Siódmego, Chrystusowego, Bożego w Chrystusie i Zielonoświątkowego, Aliansu Ewangelicznego, oddziałów i komisji Polskiej Rady Ekumenicznej, ludzie nauki i mediów, dyplomaci, politycy oraz wielu innych świeckich i duchownych zaangażowanych w dialog i ruch ekumeniczny.

Polska Rada Ekumeniczna powstała 15 listopada 1946 roku w Warszawie. Wówczas 46 delegatów 12 Kościołów powołało  Chrześcijańską Radę Ekumeniczną w Polsce. Jest ona najstarszą krajową Radą Ekumeniczną w Europie.

źródło (pre)












 


wstecz