Nowy Dom Parafialny w Orzeszu
W Święto Zesłania Ducha Świętego ponad czterysta osób uczestniczyło w uroczystościach otwarcia pierwszego w historii orzeskich ewangelików Domu Parafialnego. Słowem Bożym i modlitwą nowy dom poświęcił bp Jerzy Samiec.
Uroczystości połączone były z pamiątką poświęcenia ewangelickiego kościoła w Orzeszu w 103. rocznicę. Nabożeństwu przewodniczył zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, bp Jerzy Samiec oraz zwierzchnik Diecezji Katowickiej, bp Marian Niemiec.
Drugą część uroczystości stanowił akt poświęcenia Domu Parafialnego. Zebrani, w asyście orkiestry dętej KWK Szczygłowice, udali się przed dom, gdzie nastąpiło jego poświęcenie i otwarcie po sześciu latach budowy.
W tym szczególnym święcie, 15 maja 2016 roku, wzięli udział licznie zgromadzeni duchowni z sąsiednich parafii, goście ekumeniczni, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych oraz mieszkańcy Orzesza.
Nowy budynek, w którym znajdują się biura parafialne i mieszkanie proboszcza, pozwoli na pełną samodzielność logistyczną parafii. Przez minione dwadzieścia lat plebania i kancelaria parafialna mieściły się w budynku prywatnym, położonym ponad kilometr od kościoła.
Obecny kościół parafialny Świętego Ducha w Orzeszu został poświęcony w trzeci dzień Zesłania Ducha Świętego, dnia 13 maja 1913 roku. Wcześniej, w roku 1590, ewangelicy wybudowali murowany kościół, który w czasach kontrreformacji został im odebrany, a obecnie służy miejscowej parafii rzymskokatolickiej.
Po okresie prześladowań, ze środków fundacji Katarzyny Hagenscheidt - żony królewskiego radcy Prus - został wybudowany nowy kościół parafialny. To jeden z trzech w Polsce ewangelickich kościołów noszących nazwę Świętego Ducha. Dwa pozostałe to kościoły Świętego Ducha w Koninie i Rawie Mazowieckiej.
Miejscowa parafia licząca niespełna 400 wiernych jest żywą społecznością ewangelików działających aktywnie zarówno w przestrzeni Kościoła jak i na rzecz mieszkańców Orzesza i okolic.
Od roku 1991 służbę w wśród ewangelików orzeskich pełni ks. radca Henryk Reske wspierany przez żonę Beatę. W 1996 roku został pierwszym mieszkającym w Orzeszu proboszczem parafii. Do tego czasu parafia była administrowana przez duchownych z sąsiedniego Mikołowa.
Zdjęcia: galeria fotografii