O chrzcie ekumenicznie
W czasie centralnego nabożeństwa ekumenicznego w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan upamiętniono 20. rocznicę podpisania deklaracji o wzajemnym uznaniu Sakramentu Chrztu Świętego przez Kościoły w Polsce.
– W moim przekonaniu deklaracja o wzajemnym uznawaniu chrztu to najważniejszy dokument, jaki udało się wypracować, podpisać i w wprowadzić w życie, w ekumenizmie w Polsce – powiedział prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec podczas centralnego nabożeństwa ekumenicznego tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Właśnie w kościele św. Trójcy w Warszawie, 23 stycznia 2000 r. przedstawiciele sześciu Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła Rzymskokatolickiego podpisali dokument „Sakrament chrztu znakiem jedności. Deklaracja Kościołów w Polsce na progu Trzeciego Tysiąclecia”.
Kościoły stwierdziły w niej, że „z radością uznają i potwierdzają swoją posługę poprzez chrzest” i „uroczyście uznają ważność chrztu świętego udzielonego przez duchownego tych Kościołów”. Dokument przedstawia teologiczne rozumienie chrztu, a także zawiera następującą deklarację ekumeniczną: „Chrzest w Chrystusie jest wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę”.
W czasie nabożeństwa obecni byli biskupi, którzy przed 20 laty podpisywali wspólny dokument: bp Jan Szarek (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Zdzisław Tranda (Kościół Ewangelicko-Reformowany), bp M. Włodzimierz Jaworski (Kościół Starokatolicki Mariawitów) oraz bp Edward Puślecki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny).
Kazanie wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i jednocześnie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Hierarcha mówił o przyczynach podziałów, sposobów jego rozwiązywania, a także o perspektywie deklaracji o uznaniu Chrztu Świętego.