O rozwiązywaniu konfliktów w Kościele

W Centrum Luterańskim w Warszawie odbyły się warsztaty kompetencji komunikacyjnych i mediacyjnych: "Jak rozwiązywać konflikty w Kościele". Wzięli w nich udział proboszczowie, członkowie Synodów, Rad Diecezjalnych i Parafialnych, jak również pracownicy Kościoła wszystkich szczebli z pięciu diecezji.

Warsztaty miały miejsce w Sali Synodalnej Kościoła w dniach od 17 do 20 marca br. i prowadzone były w grupie dwudziestu czterech osób.

Inspiracją do zorganizowania warsztatów, były wypracowane przez Ewangelicko-Luterański Kościół Krajowy w Bawarii metody działania w zakresie mediacji i rozwiązywania konfliktów.

Uczestnicy warsztatów mieli możliwość pogłębienia wiedzy na temat konfliktu, jego etapów i strategii reagowania na konflikty. Warsztatowa forma szkolenia pozwoliła na praktyczne ćwiczenia umiejętności lepszego radzenia sobie ze zmianami i sytuacjami konfliktowymi w życiu codziennym jak i na płaszczyźnie parafialnej.

Na zajęciach zajmowano się aspektami wyzwań i trudności związanych z konfliktami w Kościele np. jak sobie radzić z podwójną rolą - przełożonego i duszpasterza – w sytuacji konfliktowej czy jak sobie radzić ze zmianami na stanowisku proboszcza na parafii.

Uczestnicy poznali też podstawowe zagadnienia związane z mediacjami, jakimi narzędziami posługuje się mediator i jakie są korzyści ze stosowania mediacji w Kościele. W czasie warsztatów każdy z uczestników miał możliwość otwarcie i szczerze rozmawiać o swoich oczekiwaniach i potrzebach w zakresie dotyczącym poruszanych zagadnień.

Prowadzącą warsztaty była Manuela Pliżga-Jonarska, mediator i trener mediacji oraz kompetencji komunikacyjnych i międzykulturowych, wykładowca i nauczyciel akademicki, m.in. w Europejskiej Akademia Prawa w Trewirze w Niemczech, w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie na studiach podyplomowych z mediacji rodzinnych, we Wrocławiu i w Katowicach.

Jeden z bloków zajęć prowadzony był przez ks. Claudię Kuchenbauer z ewangelickiego Kościoła Bawarii, odpowiedzialną za projekt „Kokon”(„Konstruktywnie w konflikcie”). Ks. Kuchenbauer zwracała uwagę na problem oporu wobec mówienia o konfliktach w Kościele. Podawała ona przykłady trudnych relacji międzyludzkich, o których mówi Biblia i zachęcała do otwartości Kościoła w podejściu do tematu konfliktu jako części ludzkiej egzystencji i stanu, który można konstruktywnie rozwiązywać, doprowadzając w efekcie do poprawy relacji i jakości służby.

Organizatorem warsztatów była Kancelaria Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce we współpracy z Kościołem Luterańskim Bawarii.


wstecz