O superwizji w Poznaniu
Ewangelicka parafia w Poznaniu gościła - po raz pierwszy - grupę uczestników szkolenia w dziedzinie pracy superwizyjnej o profilu psychologiczno-pastoralnym, prowadzonego w ramach Kościoła.
W trakcie szkolenia uczestnicy spotkali się ze zwierzchnikiem diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła bp. Marcinem Hintzem. Biskup podzielił się swoją refleksją dotyczącą realiów w jakich funkcjonuje diecezja oraz przedstawił rozumienie urzędu biskupiego w sytuacji diaspory.
Odbyło się także spotkanie na którym parafianie poznańscy mogli zapoznać się z specyfiką pracy superwizora. Była tam również możliwość zadawania pytań i przybliżenia tej nowej, na gruncie Kościoła, formy poradnictwa i pomocy.
Grupę superwizorów w procesie certyfikacji tworzą: Urszula Broda z Bielska Białej, ks. Grzegorz Brudny z Lublina, Bożena Giemza z Dzięgielowa, ks. Marcin Kotas z Poznania, Beata Michałek z Warszawy i Grzegorz Olek, przebywający na stypendium w Tybindze w Niemczech.
Osoby uczestniczące w szkoleniu oferują możliwość skorzystania z sesji superwizyjnych dla wszystkich zainteresowanych rozwojem osobistym w kontekście wykonywanych obowiązków zawodowych zarówno w Kościele jak i poza nim. Może być prowadzona indywidualnie, w grupach lub w zespołach.
Kurs akredytowany jest przez Towarzystwo Poradnictwa i Psychologii Pastoralnej w Polsce i zakończy się jesienią 2015 roku.
Partnerami szkolenia są: Międzynarodowe Stowarzyszenie Duszpasterstwa i Poradnictwa (SIPCC), Stowarzyszenie Księży i Katechetów (SKiK). Organizatorem szkolenia jest Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła.
Kontakt z superwizorami w procesie certyfikacji i akredytowanym przez TPiPP: osobisty lub przez www.tpipp.pl.
Superwizja psychologiczno-pastoralna to profesjonalne poradnictwo skierowane w szczególności do osób doświadczających przedłużającej się frustracji i niezadowolenia z wykonywanej pracy lub wewnętrznego konfliktu na poziomie przekonań lub wartości albo stanu wyczerpania emocjonalnego i nadmiernego obciążenia psychicznego, które zmagają się w relacji z przełożonymi lub współpracownikami.
Obecnie w Polsce superwizja jest obligatoryjna dla terapeutów oraz osób prowadzących szkolenia z zakresu psychoterapii i coachingu. Prowadzona jest także jako forma wsparcia dla duchownych i świeckich w Kościele rzymskokatolickim.
Stroną naukową superwizji zajmują się w Polsce ośrodki akademickie m.in. Uniwersytety Gdański i Warszawski oraz Uniwersytet Papieski w Krakowie.