Obchody w Giżycku

Historię tego szczególnego krzyża przedstawił dr Robert Kempa, historyk z Uniwersytetu Białostockiego, który tak powiedział: „ … w sposób szczególny uczczono św. Brunona w Prusach Wschodnich w rocznicę 900-lecia jego męczeńskiej śmierci. Jak żaden inny święty, z okresu jedności chrześcijaństwa, św. Brunon w sposób spektakularny przyczynił się do wzajemnego zbliżenia ewangelików i katolików na Warmii i Mazurach. Miarą tego zbliżenia było wzniesienie przez giżyckich ewangelików 30 października 1910 r., krzyża-pomnika ku czci świętego katolickiego z napisem:

„Dzielnemu misjonarzowi niemieckiemu, który jako pionier na Mazurach z 18 towarzyszami w dniu 9 marca 1009 r. poniósł śmierć męczeńską za Chrześcijaństwo i Jego Królestwo, szlachetnemu Brunonowi z Kwerfurtu, ku chwalebnej pamięć, Kościół ewangelicki Lötzen 1910”.

Po modlitwie pod krzyżem uczestnicy przeszli do kościoła ewangelicko-augsburskim, w którym odbyło się uroczyste nabożeństwo, koncert organowy i koncert tria smyczkowego. W czasie nabożeństwa - tak jak również pod krzyżem - uroczystość ubogacił Chór Oddziału Mazurskiego „Kamerton” Związku Ukraińców w Polsce pod przewodnictwem Wiktorii Petiuk.
 


wstecz