Odbył się egzamin kościelny

W dniu 13 listopada 2014 w Warszawie, przed Kościelną Komisją Egzaminacyjną pod przewodnictwem zwierzchnika Kościoła bp. Jerzego Samca, odbył się I egzamin kościelny.

Do egzaminu pro venia concionandi czyli etapu dopuszczenia do ordynacji minister Verbi Divini (sługi Słowa Bożego)  przystąpili: Robert Augustyn - praktykant parafii w Mikołajkach, Tymoteusz Bujok - praktykant parafii w Opolu, Adrian Lazar - praktykant parafii w Olsztynku oraz Marcin Podżorski - praktykant parafii w Cieszynie.

Komisja oceniła pozytywnie wszystkich kandydatów. Po zatwierdzeniu wyników egzaminu i weryfikacji pastoralnej kandydaci mogą być ordynowani na duchownych w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce. 

Ewangelicki duchowny otrzymuje urząd posługiwania Słowa i Sakramentów (ministerium docendi evangelium et porrigendi sacramenta). O urzędzie tym mówi Konfesja Augsburska: „O urzędzie kościelnym naucza się, iż nikt w Kościele nie powinien publicznie nauczać ani wygłaszać kazań, ani udzielać Sakramentów, jeżeli nie został we właściwy sposób powołany”

Kościół Ewangelicko – Augsburski w Polsce uznaje jeden urząd duchowny, który posiada trzy posługi o nazwach: Biskup – greckie „episkopos” (nadzorca), Prezbiter (Ksiądz) – greckie „presbyteros” (starszy) i Diakon – greckie „diaconos” (sługa, służebnica). Z ustanowienia Bożego Kościół powołuje do każdej z trzech posług urzędu duchownego przez osobną ordynację.


wstecz