Odbyły się egzaminy kościelne

Przed kościelną komisją egzaminacyjną w Warszawie pozytywną ocenę uzyskali: Dorota Fenger praktykantka warszawskiej parafii św. Trójcy zdająca egzamin diakonacki oraz ks. Łukasz Stachelek wikariusz parafii w Goleszowie przystępujący do II egzaminu kościelnego.

Przepisane prawem kościelnym egzaminy odbyły się 19 kwietnia 2016 roku. Kościelnej Komisji Egzaminacyjnej przewodniczy bp Jerzy Samiec. Pozostali egzaminatorzy to: bp Jan Cieślar, bp Adrian Korczago i bp Marian Niemiec.

Egzamin diakonacki jest egzaminem zdawanym na poziomie pierwszego egzaminu kościelnego "pro venia concionandi".  Po zatwierdzeniu wyniku egzaminu i weryfikacji pastoralnej kandydatka może być ordynowana na duchownego w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce w posłudze diakona. Kościół powołuje do tej służby zarówno mężczyzn jak i kobiety. Służba diakona koncentruje się na służbie pomocniczej w parafii. Obejmuje ona wiele obszarów codziennego życia: nauczanie religijne, kaznodziejstwo, pracę ewangelizacyjno – misyjną, diakonijną, ekumeniczną oraz szeroko rozumiane duszpasterstwo.

Kościół Ewangelicko – Augsburski w Polsce uznaje jeden urząd duchowny, który posiada trzy posługi o nazwach: Biskup – greckie „episkopos” (nadzorca), Prezbiter (Ksiądz) – greckie „presbyteros” (starszy) i Diakon – greckie „diaconos” (sługa, służebnica).
  
Do "egzaminu pro ministerio" czyli drugiego egzaminu kościelnego zgłaszają się duchowni Kościoła po trzech latach od ordynacji. Egzamin kościelny "pro ministerio" składa się z części pisemnej i ustnej. Na egzamin pisemny składa się kazanie (egzegeza, medytacja, kazanie) oraz katecheza. Egzamin ustny obejmuje wiedzę z zakresu biblistyki, homiletyki, katechetyki, duszpasterstwa, liturgiki oraz administracji i prawa kościelnego.

Duchowny, który uzyskał pozytywny wynik egzaminu zyskuje prawa do pełnienia samodzielnej funkcji proboszcza-administratora parafii. Proboszcz - administrator jest kierowany do parafii decyzją władz zwierzchnich Kościoła. Po pięciu latach od dnia ordynacji duchowny zyskuje prawa do ubiegania się o stanowisko proboszcza i kandydowania w wyborach organizowanych przez parafie Kościoła.


wstecz