Ordynacja kobiet

W Warszawie odbyła się ordynacja na księży dziewięciu diakonek Kościoła ewangelickiego.

W ewangelickim kościele Świętej Trójcy w Warszawie odbyło się uroczyste nabożeństwo ordynacyjne dziewięciu diakonek służących w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce. Uroczystość ta była pierwszą ordynacją po decyzji Synodu Kościoła, która umożliwiła kobietom w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce zostać księżmi.

W przemówieniu ordynacyjnym bp Jerzy Samiec nawiązał do tekstu z Księgi Kaznodziei Salomona „Wszystko ma swój czas i każda sprawa pod niebem ma swoją porę”. Przypomniał, że kobiety po ukończeniu studiów teologicznych i odbyciu praktyk nie miały dotąd możliwości służyć jako księża, gdyż Kościół nie rozpoznał tego, że Chrystus powołuje bez względu na płeć. Mimo to decydowały się na służbę, choć trudno było im znaleźć pracę, albo szukały swojego miejsca gdzie indziej.

Zwracając się do ordynowanych podkreślił, że ich ordynacja na księdza, nie powinna być traktowana jako osiągnięcie, ale jako okazja do zrozumienia, że Bóg posyła do służby dziewięć kobiet, by głosiły Jego Ewangelię najlepiej jak potrafią: „Ordynacja nie może, nie powinna być celem samym w sobie, ale jest bramą, która otwiera możliwości do innego działania, nie mówię pełnego, bo zawsze Wasze zaangażowanie było pełne”.

Po przemówieniu ordynowane złożyły wyznanie wiary i ślubowanie, a Biskup Kościoła, zwyczajem Apostolskim: przez modlitwę i nałożenie rąk dokonał ordynacji.

Ordynowane zostały:

ks. Halina Radacz (asystenci: ks. Wojciech Płoszek, ks. Waldemar Radacz),
ks. Małgorzata Gaś (asystenci: ks. Piotr Gaś, ks. Łukasz Gaś),
ks. Karina Chwastek-Kamieniorz (asystenci: ks. Dariusz Chwastek, ks. Witold Chwastek),
ks. Beata Janota (asystenci: ks. Jan Raszyk, ks. Marcin Brzóska),
ks. Katarzyna Kowalska (asystenci: ks. Eneasz Kowalski, ks. Marek Michalik),
ks. Wiktoria Matloch (asystenci: dk. Aleksandra Błahut-Kowalczyk, ks. Roman Pracki),
ks. Katarzyna Rudkowska (asystenci: ks. Wojciech Rudkowski, bp Jan Cieślar),
ks. Izabela Sikora (asystenci: ks. Sławomir Sikora, dk. Aleksandra Błahut-Kowalczyk),
ks. Marta Zachraj-Mikołajczyk (asystenci: ks. Paweł Mikołajczyk, ks. Marcin Orawski).

Ks. Halina Radacz, w kazaniu jakie wygłosiła po ordynacji mówiła o znaczeniu służby. Przypomniała o rozumieniem wielkości i ważności w Bożym Królestwie na jakie wskazał Jezus Chrystus.

„Świat ciągle rządzi się prawem pięści” – dodała ks. Radacz – „ale nie tak ma być między wami. Między uczniami i uczennicami Chrystusa ma rządzić prawo miłości i wzajemnego usługiwania i wzajemnego szacunku. Chcemy mówić o miłości i składać jej świadectwo, chcemy mówić o równości wszystkich i pokazujemy, że jest to możliwe, chcemy uczyć wzajemnego szacunku i pokazujemy, jak to robić.

Na koniec ks. Halina Radacz przypomniała postać dk. Ireny Heintze, która została wprowadzona do służby kościelnej przez bpa Juliusza Burschego jeszcze przed II wojną światową i pracowała w warszawskiej parafii. Po wojnie, gdy brakowało duchownych została skierowana na Mazury, gdzie w bardzo trudnych warunkach sprawowała wyjątkową służbę dla tamtejszych parafian. (tekst kazania tutaj)

Na koniec nabożeństwa życzenia noworodynowanym księżom przekazał bp Jerzy Samiec oraz reprezentujący Światową Federację Luterańską abp Urmas Viilma zwierzchnik Estońskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego.

Uroczystość miała miejsce 7 maja 2022 roku.

Transmisja i nagranie nabożeństwa dostępne są na kanale YouTube: https://www.youtube.com/c/LuteraniewWarszawie


wstecz