Ordynacja kobiet na Synodzie

W drugim dniu obrad Synodu Kościoła we Wrocławiu, zajmowano się m.in. tematyką dopuszczenia kobiet do ordynacji na księży w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce. Bp Jerzy Samiec przedstawił wniosek o zmianę Prawa kościelnego, który Synod przyjął do procedowania. 

Biskup Kościoła przedstawił również szereg wariantów możliwych rozwiązań praktycznych aspektów służby księdza kobiety, na przykład w kwestii macierzyństwa. Komisje synodalne zajmowały się tym tematem w czasie swoich posiedzeń.

Wniosek o ordynacje kobiet zakłada możliwość pierwszej ordynacji kobiet na księży w 2018 roku, a jego głosowanie przewidziano na wiosennej sesji Synodu w 2016 roku.


Synodalna Komisja ds. Pastoralnych wydała oświadczenie w sprawie małżeństwa, w którym przypomina zrozumienie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, zobowiązanych do wspólnego życia we wzajemnej miłości, odpowiedzialności i zaufaniu. W oświadczeniu czytamy: "Kościół stoi na straży nierozerwalności małżeństwa, oferując, na ile jest to możliwe duszpasterskie wsparcie w przeżywanych kryzysach i zaistniałych konfliktach, prowadząc każdorazowo indywidualne mediacje. Mimo podkreślania nierozerwalności małżeństwa, zdaje sobie sprawę, że ze względu na grzeszną naturę człowieka, może niejednokrotnie dochodzić do rozpadu małżeństwa."  

Synodałowie w komisji zwracają uwagę na to, że Kościół obejmuje opieką duszpasterską wszystkie osoby dotknięte rozwodem i jego konsekwencjami. Kościół głosi nieustającą potrzebę pokuty, a jednocześnie zachęca do korzystania z Sakramentu Ołtarza (Komunii Świętej) również osoby rozwiedzione i żyjące w ponownym związku małżeńskim.  

Synod zapoznał się z projektem zmiany Regulaminu Diecezjalnego i przesłał go, zgodnie z procedurą, do Rady Synodalnej.  

 


 


            


wstecz