Ordynacja w Szczecinie

W sobotę 11 maja 2013 roku, w ewangelickim kościele Świętej Trójcy w Szczecinie odbyło się uroczyste nabożeństwo ordynacyjne, w czasie którego do służby diakona w Kościele powołana została Izabela Sikora.

W nabożeństwie uczestniczyli licznie wierni z kraju i zagranicy, duchowni luterańscy z biskupem wrocławskim Ryszardem Boguszem oraz goście ekumeniczni.

Aktu ordynacji (wyświęcenia) poprzez modlitwę i nałożenie rąk apostolskim zwyczajem dokonał zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec w asyście ks. Karola Baumana i ks. Sławomira Sikory oraz ks. dr Christophera Ehrichta z Kilonii.

W słowach skierowanych do ordynowanej bp Samiec przypomniał znaczenie pomocniczej służby diakona w parafii  obejmującej wiele obszarów codziennego życia: nauczanie religijne dzieci i młodzieży, kaznodziejstwo, pracę ewangelizacyjno – misyjną i diakonijną oraz szeroko rozumiane duszpasterstwo.

Dk. Izabela Sikora,  w oparciu o słowa z Księgi Proroka Jeremiasza złożyła swoje świadectwo wiary, które było jej historią wejścia na drogę łaski Bożej i służby dla drugiego człowieka. Dziękowała wielu osobom, które opowiadały jej Ewangelię w różnych okresach życia oraz poparły starania, aby ten dzień ordynacji diakonackiej mógł mieć miejsce. Swoje kazanie zakończyła słowami z Księgi Kaznodziei Salomona „Wszystko ma swój czas …”.

W czasie nabożeństwa śpiewał ekumeniczny zespół instrumentalno – wokalny Pomerania Ensemble, który zaprezentował ewangelicką muzykę dawnego Szczecina. Wystąpił również chór parafialny z Poznania. 

Po zakończeniu nabożeństwa jako pierwsze życzenia złożyły dzieci ze szkółki niedzielnej wręczając ordynowanej ogromne serce z własnymi podpisami.

W imieniu Niemieckiego Kościoła Północnego życzenia złożył ks. Matthias Tuve, partnerską parafię św. Mikołaja w Hamburgu reprezentował diakon Lorenz Hansen, ordynowaną w imieniu ewangelickich diakonów oraz Synodalnej Komisji ds. Kobiet pozdrowiła diakon Anna Kajzar, a w imieniu szczecińskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej ks. bp Stanisław Bosy z Kościoła Polskokatolickiego.

Po oficjalnych uroczystościach był wspólny poczęstunek dla wszystkich obecnych na nabożeństwie oraz czas na rozmowy przy stołach w ogrodzie przy Kościele, a następnie miał miejsce uroczysty obiad w Międzynarodowym Centrum Studiów i Spotkań im. D. Bonhoeffera.

Nabożeństwo ordynacyjne w Szczecinie miało swój wymiar historyczny. Była to pierwsza ordynacja diakonacka po niespełna trzynastu latach przerwy. Poprzednia taka uroczystość miała miejsce w grudniu 2000 roku w Kutnie. Do służby diakona powołani zostali wtedy Paweł Gumpert i Marcin Pilch.

Po ordynacji, dk. Izabela Sikora rozpoczęła służbę duchownego w ewangelickiej parafii w Szczecinie. Jest też jedynym diakonem w Diecezji Wrocławskiej Kościoła.

Obecnie w czynnej służbie pozostaje piętnastu diakonów służących w czterech diecezjach Kościoła. Największa grupa diakonów pracuje w diecezji cieszyńskiej.

Izabela Sikora ma 34 lata i pochodzi z Cieszyna. W 2003 roku ukończyła studia teologiczne i pedagogiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Obecnie kończy studia z oligofrenopedagogiki oraz pedagogiki specjalnej z edukacją integracyjną na Uniwersytecie Szczecińskim.

Od roku 2000, wraz z mężem ks. Sławomirem Sikorą, była zaangażowana w służbę w Kościele w parafiach w Lesznie, a następnie w Wiśle. Od 2007 roku mieszka i pracuje w parafii w Szczecinie angażując się m.in. w prowadzenie lekcji religii i nabożeństw, pracę wśród kobiet, szkółki niedzielne oraz działalność ekumeniczną. Dk. Izabela Sikora ma dwoje dzieci.

Urząd duchowny w posłudze Diakona pełnią osoby (kobiety i mężczyźni), które w zależności od rodzaju przygotowania podejmują w Kościele: pracę charytatywną lub ewangelizacyjno-misyjną albo pomocniczą służbę Słowa Bożego w parafii na prośbę proboszcza: nabożeństwa Słowa z wygłaszaniem kazań, udzielanie Sakramentu Chrztu Świętego, udzielanie ślubów kościelnych, pomoc przy rozdawaniu Sakramentu Ołtarza i inne zadania przewidziane przez prawo.

Kościół Ewangelicko – Augsburski w Polsce uznaje jeden urząd duchowny, który posiada trzy posługi o nazwach: Diakon – greckie „diaconos” (sługa, służebnica), Prezbiter (Ksiądz) – greckie „presbyteros” (starszy) i Biskup – greckie „episkopos” (nadzorca). Z ustanowienia Bożego Kościół powołuje do każdej z trzech posług urzędu duchownego przez osobną ordynację.

Biskup i Ksiądz (Prezbiter) ewangelicki jest z ramienia Kościoła zwiastunem Słowa Bożego i szafarzem Świętych Sakramentów. Na urząd biskupa i księdza w Kościele w Polsce są ordynowani mężczyźni.

foto: galeria fotografii
 


wstecz