Oświadczenie Rady Synodalnej

Rada Synodalna Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP z upoważnienia tegoż Synodu wydała dziś Oświadczenie wyrażające poparcie dla działań Polski w ramach jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Oświadczenie Rady Synodalnej Synodu KEA w RP w sprawie polskiej prezydencji w Radzie UE.
Warszawa 16.10.2011

XII Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, w kontekście polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, wyraża uznanie i poparcie dla wysiłków Władz Rzeczypospolitej oraz organów Unii Europejskiej, wzmacniających rozwój procesów integracyjnych w Europie w zakresie tworzenia wspólnej przestrzeni wartości i pokojowego współistnienia oraz szacunku. W tej przestrzeni - dzięki podmiotowemu traktowaniu
- jest miejsce dla wszystkich Obywateli Unii, w tym o różnej lub o żadnej przynależności religijnej.

Wartości chrześcijańskie w naszym społeczeństwie stworzyły szczególne warunki dla kształtowania i uznania funkcji i roli Kościołów w Polsce w dziedzinie nie tylko etyki i pojmowania wartości, ale dla ich realnego i prawdziwie odczuwalnego dziedzictwa duchowego w każdym przejawie aktywności indywidualnej i zbiorowej. W trudnych warunkach życia codziennego, dla znacznej części naszych współobywateli Religia i afirmacja dla ogólnohumanistycznych wartości, są niezwykle istotnym czynnikiem dla kształtowania postaw i działań społecznych.
Z tego też powodu, świadomi trudności i ułomności oraz zagrożeń związanych z propagowaniem i realizowaniem idei integracji wyłącznie, jako narzędzia dla osiągnięcia efektów ekonomicznych, z prawdziwym zaangażowaniem popieramy te wszystkie usiłowania, które wnosić mogą – i powinny – wkład w upodmiotowienie integracji, rozumienie kontekstu duchowego i niematerialnego, a więc tych celów, jakie legły u podstaw polskiej prezydencji.

Ewangelicy w Europie od początku realizacji idei R. Schumana, budowania powojennej, zjednoczonej Europy, traktowali to zadanie, jako probierz rzeczywistego poziomu wyznawanych wartości, wśród których godność ludzka, prawa mniejszości, solidarność i zasada proporcjonalności, miały właściwe miejsce. Europa pozbawiona trwałych i wspólnie rozumianych wartości nie może mieć żadnych podstaw do rozwoju.

Jako społeczność głębokiej diaspory w Polsce, doskonale zdajemy sobie sprawę z wagi i znaczenia fundamentalnych zasad wytyczonych przez Unię Europejską w dziedzinie równego traktowania, pomniejszania deficytu demokracji w procesie integracji, uspołecznienia zamierzeń związanych z budowaniem spójności przy zachowaniu różnorodności.

Wierzymy, że miarą zasobności Europy i jej Obywateli będą w przyszłości nie tylko wymierne efekty ekonomiczne związane z poziomem życia, ale przede wszystkim wartości duchowe, na które Kościoły wskazują swoim wiernym. Bez tych podstaw, bez realizacji zasad wynikających  z nauki Chrystusa nie zbudujemy trwałego, wspólnego, europejskiego domu. Mamy podstawy, aby przypuszczać, że prezydencja Polski stwarza warunki do przywrócenia tych podstaw i fundamentów.

Trudności ekonomiczne i finansowe, nawet jeśli przybierają skalę kryzysu są do pokonania. Kryzysu duchowego, prowadzącego do zatracenia celu i wartości, nie da się przezwyciężyć poprzez zastosowanie sanacji okazjonalnej. Chrześcijanie, a więc także i luteranie, muszą ciągle,
w codziennej aktywności i świadectwie, dawać impuls do uświadamiania, że poprzez wiarę możemy zbudować coś więcej, niż tylko dobra ekonomiczne – wspólnotę wartości i miłości, poszanowania godności i sprawiedliwości.

W imieniu polskich luteran – Rada Synodalna Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

***
Rada Synodalna reprezentuje Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

 
 


wstecz