Pamięć o zamordowanych
Parafia ewangelicka w Wiśle przygotowała uroczystości upamiętnienia polskich ewangelików więzionych i zamęczonych w KL Mauthausen-Gusen w 75. rocznicę śmierci Jana Sztwiertni, wiślańskiego nauczyciela i kompozytora, który zginął w tym hitlerowskim obozie.
W dniach 18-20 września 2015 roku w Gusen i Sankt Georgen w Austrii, grupa ponad 120 osób uczciła pamięć o tych, którzy zginęli na terenie tamtejszego obozu koncentracyjnego.
W muzeum w Sankt Georgen otwarto wystawę pt. „Jan Sztwiertnia 1911-1940”. Wystawa przedstawia wielką nadzieję polskiej muzyki, którego karierę brutalnie przerwała śmierć w nazistowskim obozie. W ramach obchodów rocznicy wygłoszono referaty: austriackiej historyczki Marthy Gammer - „Wyniszczenie polskiej inteligencji” oraz wykładowcy UŚ Zenona Mojżysza - „Jan Sztwiertnia i jego twórczość w kontekście muzycznych tradycji Śląska Cieszyńskiego”.
Odbył się również pokaz wielokrotnie nagradzanego filmu pt. „Muzyka i cisza” w reżyserii Dagmary Drzazgi. Film opowiada tragiczne losy wiślańskiego artysty.
Kulminacyjnymi punktami obchodów były niedzielne nabożeństwo ekumeniczne z udziałem bp Pawła Anweilera, zwierzchnika Diecezji Cieszyńskiej i superintendenta Gerolda Lehnera z Austrii oraz odsłonięcie tablicę pamiątkową w tzw. Memorial Gusen, która wspomina polskich ewangelików zamęczonych w tym miejscu w czasie II wojny światowej.
Podczas nabożeństwa odczytano także słowa pozdrowienia bp. Jerzego Samca, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, który w swoim liście przypomniał życiorys kompozytora.
Pamiątkową tablicę odsłonili Jan Sztwiertnia, syn kompozytora i Artur Lorkowski, ambasador Polski w Austrii. Odczytano także nazwiska polskich ewangelików zamęczonych w KL Mauthausen-Gusen.
W uroczystościach w Austrii uczestniczyli wiślańscy wierni razem z ks. Waldemarem Szajthauerem, a także specjalnie powołany na tę okazję Chór Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pod dyrekcją Jean-Claude’a Hauptmanna, w skład którego weszli śpiewacy z różnych parafii diecezji, m.n. Wisły, Cieszyna i Goleszowa.
Parafia przygotowała także publikację pt. By pozostali w pamięci… W 75. rocznicę śmierci Michała Cieślara, ks. Władysława Pawlasa i Jana Sztwiertni pod redakcją Danuty Szczypki. Wydawcą książki jest Wydawnictwo Luteranin, a skład i druk publikacji został sfinansowany ze środków Miasta Wisły.
Obchody kontynuowane były w dniu 25 września w Wiśle. Parafia zorganizowała koncert uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego ku pamięci Jana Sztwiertni i w ramach obchodów 50 lat istnienia ogniska. Koncert swoją obecnością wzbogacił Chór Diecezji Cieszyńskiej pod dyrekcją Jean-Claude’a Hauptmanna i organista Tomasz Orlow, czyli artyści występujący podczas austriackiej części obchodów.
Po koncercie w Domu Zborowym im. bpa Andrzeja Wantuły odbyła się m.in. prezentacja książki „By pozostali w pamięci…” i odsłonięcie wystawy przedstawiającej działalność kompozytora.