Podpisano porozumienie polsko-szwedzkie

W czasie niedzielnego nabożeństwa, w kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej, podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Kościołem Ewangelickim w Polsce a Diecezją Uppsala Kościoła Szwecji, na lata 2014-2018. 

Bp Ragnar Persenius z Diecezji Uppsala w Szwecji i bp Jerzy Samiec – zwierzchnik polskich luteran podpisali w bielskim kościele Zbawiciela umowę o kontynuacji współpracy. Dotyczy ona przede wszystkim wymiany doświadczeń teologicznych i duszpasterskich, współpracę w ramach diakonii (działalności charytatywnej), wymiany grup młodzieży i studenckich.

- Jako szwedzcy współwyznawcy możemy się wiele od was nauczyć, obserwując służbę Kościoła w Polsce, zarówno w odniesieniu do historii,  jak i wyzwań czekających nas w przyszłości – powiedział do uczestników nabożeństwa bp Persenius. 

- Razem stanowimy część jednego, świętego, powszechnego Kościoła apostolskiego odnowionego w wyniku XVI-wiecznej Reformacji – podkreślił gość ze Szwecji.

Sygnatariuszami porozumienia ze strony polskiej byli bp Jerzy Samiec oraz Adam Pastucha - Wiceprezes Konsystorza, a ze strony szwedzkiej bp Ragnar Persenius oraz Rolf Forslin - prezes zarządu Diecezji Uppsala.

Polsko-Szwedzka współpraca kościelna rozpoczęła się w 1992 i polega na międzynarodowych spotkaniach chórów, grup młodzieżowych i parafialnych. Ponadto podejmowany jest dialog teologiczny dotyczący tożsamości luterańskiej we współczesnym świecie, ordynacji kobiet i zagadnień etycznych. Na płaszczyźnie parafialnej we współpracę zaangażowanych jest po siedem Parafii z każdej strony.

W dniu poprzednim synodałowie mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusji panelowej o polsko-szwedzkiej współpracy Kościołów luterańskich.

To dzięki wizytom w waszym kraju i kontaktom z Kościołem Ewangelickim w Polsce zrozumiałem, co to znaczy być luteraninem – powiedział w trakcie panelu Mats Lagergren – sekretarz Rady Diecezjalnej Diecezji Uppsala Kościoła Szwecji. - Nie oznacza to, że wcześniej tego nie wiedziałem, ale w kontekście większościowego luteranizmu szwedzkiego wszystko jest takie oczywiste. Tutaj tak nie jest – uzupełnił sekretarz.

Ze strony Polskiej głos zabrał m.in. prof. Jarosław Płuciennik – Spędziłem w Szwecji dwa lata jako student i naukowiec. Szwecja kojarzy mi się z głęboką, ewangeliczną prostotą.

Natomiast zwierzchnik polskich luteran – bp Jerzy Samiec przypomniał swoje wizyty w Szwecji, w tym ostatnią – Jestem zaskoczony, jak płynnie i sprawnie odbywają się szwedzkie nabożeństwa. Uroczystość wprowadzenia w urząd prymasa Szwecji Biskup Antje Jackelen nie zajęła dłużej niż 1,5 godziny z przemówieniami gości oraz spowiedzią i Sakramentem Ołtarza. I tego powinniśmy się uczyć – dodał z humorem.

W panelu wzięła udział również Anna Wrzesińska, kierownik Sekretariatu Biskupa Kościoła oraz ks. Wojciech Pracki - rzecznik prasowy Kościoła.  


wstecz