Powstała Wspólna Komisja Kościoła i Rządu RP

W dniu 26 października 2011 r. w Centrum Luterańskim w Warszawie, odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Rządu RP.

Na stałych członków komisji powołani zostali ze strony kościelnej:

  • bp Jerzy Samiec - Zwierzchnik Kościoła,
  • ks. Waldemar Pytel - Prezes Synodu Kościoła,
  • Adam Pastucha - Wiceprezes Konsystorza Kościoła,
  • Ewa Śliwka - Dyrektor Kancelarii Konsystorza Kościoła,

ze strony rządowej:

  • Włodzimierz Karpiński - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji,
  • Piotr Żuchowski - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Radosław Mleczko - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej,
  • Hanna Majszczyk - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

W spotkaniu brali udział również radcy Konsystorza Kościoła oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W trakcie posiedzenia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej szczegółowo zostały omówione tematy związane z działalnością kościelnych osób prawnych w kontekście posiadanych, zarządzanych oraz zakładanych przez nie cmentarzy grzebalnych. Strona kościelna wskazała na niejednolite interpretacje podatkowe w tym zakresie. Podkreśliła także, że cmentarze są miejscami kultu religijnego, a ich prowadzenie nie służy celom zarobkowym, lecz stanowi realizację zadań Kościoła. Omówiono również kwestie związane z finansowaniem zadań publicznych zleconych podmiotom kościelnym. Strona kościelna zaznaczyła, że zależy jej na wypracowaniu jednolitych zasad. Omawiano również problematykę związaną z prowadzeniem przez Kościół zakładów opiekuńczo-wychowawczych i charytatywno-opiekuńczych.

Przedstawiciele obu stron uznali posiedzenie za wysoce satysfakcjonujące i dobrze rokujące na przyszłość funkcjonowania Komisji. Kolejne posiedzenie wstępnie jest planowane na przyszły rok.

Sytuację prawną i majątkową Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w RP określa ustawa z dnia 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 73, poz. 323, z późn. zm.). Podstawę funkcjonowania Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Kościoła Ewangelicko Augsburskiego w RP stanowi ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz. U. z 2005 Nr 231, poz. 1965, z późn. zm.).



 


wstecz