Rocznica 500 lat Reformacji

Dokładnie przed pięcioma wiekami rozpoczęła się Reformacja - początek duchowego odrodzenia Kościoła powszechnego, którego kontynuatorami są także ewangelicy w Polsce.     

Pamiątka Reformacji nie jest świętem ku czci Marcina Lutra i innych Reformatorów. Intencją jej obchodzenia jest przypomnienie jej dziedzictwa, intelektualnego, kulturalnego i muzycznego. Ewangelicy traktują to święto jako podkreślenie roli Biblii w życiu chrześcijan.

Reformację zapoczątkował w Wittenberdze augustiański mnich – ks. Marcin Luter, profesor biblistyki na uniwersytecie w Wittenberdze. Sprzeciwił on się powszechnej, średniowiecznej praktyce handlu odpustami w Kościele Katolickim.  W dniu 31 października 1517 roku wywiesił 95 tez przeciwko odpustom na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze. Faktem jest, że tezy błyskawicznie rozpowszechniły się w postaci ulotek. Ich celem było wezwanie do dysputy uczonych teologów.

Dziś, równo 500 lat po tym wydarzeniu, ewangelicy w Polsce i na całym świecie spotykają się na reformacyjnych nabożeństwach.

W wielu krajach o tradycji protestanckiej Święto Reformacji jest dniem wolnym od pracy. W tym roku, większość rządów i parlamentów europejskich w szczególny sposób uczciło rocznicę Reformacji.
 


wstecz