Rocznica katastrofy smoleńskiej

W dniu dzisiejszym w godzinach rannych, w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej, na cmentarzu wojskowym na Powązkach  odbyły się ekumeniczne uroczystości ku czci ofiar. W katastrofie samolotu, lecącego na uroczystości rocznicowe do Katynia, zginął ks. gen. Adam Pilch, pełniący obowiązki ewangelickiego Naczelnego Kapelana Wojskowego. Miał 45 lat.

Obchody na Powązkach rozpoczęła minuta ciszy, następnie odegrany został hymn narodowy. W modlitwie ekumenicznej wziął udział przedstawiciel naczelnego kapelana Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

W dalszej części uroczystości odczytane zostały nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej; całość zakończyło odegranie utworu "Cisza".

W ekumenicznej modlitwie przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczestniczyły rodziny ofiar katastrofy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Obecni byli m.in. prezydent Bronisław Komorowski oraz premier Ewa Kopacz.

Także w czasie rozpoczynających się obrad Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zostaną wspomniane ofiary katastrofy. Pięć lat temu, wiadomość o tragedii dotarła do uczestników odbywającego się właśnie w Warszawie 7. sesji XII Synodu Kościoła. 

Na wniosek ówczesnego Prezesa Synodu ks. Waldemara Pytla, obecnie biskupa wrocławskiego, Synod przerwał obrady.

Po otrzymaniu informacji o katastrofie w Smoleńsku zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec oświadczył: "Jesteśmy ogromnie wstrząśnięci tą tragedią i składamy wyrazy najgłębszego współczucia rodzinom ofiar oraz ich najbliższym. Łączymy się z nimi w smutku i modlitwie. Zgromadzeni w tych dniach na Synodzie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oddajemy w głębokiej modlitwie hołd ofiarom katastrofy. To chwile szczerej żałoby dla całego narodu Rzeczpospolitej Polskiej".

W katastrofie samolotu, lecącego na uroczystości rocznicowe do Katynia, zginął ks. płk Adam Pilch, pełniący obowiązki ewangelickiego Naczelnego Kapelana Wojskowego.

Ks. Adam Pilch urodził się 26 czerwca 1965 roku w Wiśle. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1984 roku rozpoczął studia w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej na wydziale teologii ewangelickiej. Studia teologiczne ukończył w 1989 roku, zdając egzamin magisterski.

Dnia 15 lipca 1990 roku w Sorkwitach został ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. Z dniem swojej ordynacji objął stanowisko wikariusza diecezjalnego Diecezji Warszawskiej i pełnił tę funkcję do 1993 roku. W latach 1993 – 1995 był administratorem Parafii Ewangelicko – Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, gdzie w 1995 roku został wybrany na stanowisko proboszcza i wprowadzony w urząd w styczniu 1996 roku. Również od 1993 roku był administratorem parafii ewangelickiej w Żyrardowie, a w latach 1993 – 2000 był też administratorem parafii ewangelickiej w Węgrowie.

W latach 1993 – 1994 pełnił obowiązki wikariusza biskupa Kościoła, zaś w latach 1992 – 1995 był przewodniczącym Komisji Młodzieży przy Polskiej Radzie Ekumenicznej.

W 1995 roku rozpoczął pracę w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym, otrzymując stopień majora na stanowisku dziekana Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Od 1999 roku pełnił funkcję zastępcy Ewangelickiego Biskupa Wojskowego w stopniu pułkownika. Od listopada 2009 r. był czasowo pełniącym obowiązki Naczelnego Kapelana Ewangelickiego.

Ks. płk Adam Pilch był członkiem Kapituły Orderu Uśmiechu.

Wychowywał pokolenia młodych teologów, którzy zawsze darzyli go wielkim szacunkiem, nie tylko ze względu na jego pracę. Był człowiekiem wielkiej miłości, którą potrafił przekazywać innym, człowiekiem wielkiej kultury, jakiej nie spotyka się już na co dzień. Potrafił słuchać, szanował człowieka i uczył tego swoich współpracowników i swoich parafian. Pomagał młodym ludziom wchodzić w świat służby kościelnej. Zawsze odpowiedzialny, zorganizowany, cierpliwy i nie odmawiający pomocy. Łagodzący spory i konflikty.

Ks. Adam Pilch został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz awansowany do stopnia generała brygady. 

Pozostawił żonę i córkę, rodziców, dwie siostry z rodzinami.



 


wstecz