Rozpoczęły się obrady Synodu
Nabożeństwem spowiednio-komunijnym, w ewangelickim kościele św. Trójcy w Warszawie (pl. Małachowskiego 1), rozpoczęła się 5. sesja XIII kadencji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Kazanie wygłosił biskup wrocławski Ryszard Bogusz. Wiosenna sesja Synodu odbywa od piątku do niedzieli w warszawskim Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej.
Podczas nabożeństwa zaprzysiężono nowego członka Synodu Kościoła – dra hab. Pawła Leszczyńskiego z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gorzowie Wielkopolskim. Nowy synodał jest członkiem Komisji Historycznej Kościoła i wszedł do Synodu na miejsce zmarłego, w październiku ubiegłego, roku śp. Witolda Grzesiaka.
Wiosenna sesja Synodu ma głównie charakter sprawozdawczy. Prezentowane są raporty merytoryczne z działalności diecezji, duszpasterstw środowiskowych, instytucji kościelnych, a także komisji synodalnych. Opisują one życie Kościoła w jego bogactwie i różnorodności na przestrzeni ostatniego roku.
Synodałowie zatwierdzą także nominację bpa Ryszarda Bogusza, zwierzchnika diecezji wrocławskiej, na urząd zastępcy biskupa Kościoła. Stanowisko to jest wakujące po śmierci biskupa katowickiego Tadeusza Szurmana w styczniu 2014 roku.
W trakcie sesji planowana jest dyskusja nad statusem proboszcza pomocniczego. Z jednej strony synodałowie rozważać będą możliwość kandydowania proboszczów pomocniczych na urząd biskupa diecezjalnego, a z drugiej zastanawiać się nad likwidacją tej funkcji i zastąpienie jej urzędem wikariusza stałego.
Synod rozpatrzy też wniosek zwierzchnika Kościoła – bp. Jerzego Samca dotyczący zmian zapisów w Pragmatyce Służbowej rozszerzających czynny udział wiernych w liturgii nabożeństwa poprzez udział w dystrybucji Sakramentu Ołtarza (Eucharystii). Dotychczasowe uregulowania prawa kościelnego pozwalają na pełnienie czynności liturgicznych przez wiernych w trakcie nabożeństwa poprzez czytanie tekstów liturgicznych czy zmawianie modlitwy. Proponowana zmiana jest podyktowana koniecznością pomocy duchownym parafialnym ze względu na systematyczny wzrost liczby osób przystępujących do Stołu Pańskiego (Eucharystii). Wniosek biskupa Samca musi zostać przyjęty na drodze głosowania.
Gośćmi Synodu Kościoła będą, pochodzący z Mazur, zwierzchnik niemieckiego Ewangelickiego Kościoła Nadrenii - ks. prezes Manfred Rekowski oraz ks. nadradca Barbara Rudolph z władz tegoż Kościoła. Będzie to pierwsza wizyta ks. Rekowskiego w Kościele ewangelickim w Polsce.
Synod Kościoła jest jego najwyższą władzą. Jest on uosobieniem Kościoła i wszystkich praw Kościołowi przysługujących. W skład Synodu Kościoła wchodzą duchowni i świeccy Kościoła w liczbie 68 osób. Zadaniem Synodu Kościoła jest mi. sprawowanie pieczy nad zachowaniem czystości nauki i nad rozwojem życia religijno-moralnego w Kościele, stanie na straży praw, dobra i jedności Kościoła. Kadencja Synodu Kościoła trwa pięć lat.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny kościołów luterańskich zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Składa się z sześciu diecezji i liczy sto trzydzieści cztery parafie na terenie całego kraju. Służy w nim stu sześćdziesięciu duchownych. Liczy ponad siedemdziesiąt tysięcy wiernych, z których ponad połowa zamieszkuje na Śląsku Cieszyńskim.
Kazanie i fragmenty nabożeństwa: trojca.luteranie.pl