Samorządowcy - ewangelicy
Spotkanie rozpoczęło się noworocznym opłatkiem i wzajemnymi życzeniami.
Z noworocznym kolędowaniem wystąpiła grupa śpiewacza „Gronie”. W czasie spotkania głos zabrali zaproszeni goście. Biskup Kościoła Jerzy Samiec wyraził swoją radość ze spotkania i licznego angażowania się członków naszego Kościoła w życie samorządowe i społeczne. Posiadamy wartości – powiedział Biskup – wypływające z naszej wiary, którymi możemy pozytywnie kształtować życie społeczne i wpływać na nie jako ludzie wiary. Ksiądz Biskup nawiązał także do ewangelickiego etosu pracy, który nakazuje nam podejmować nasze działania i wykonywać je dobrze. Tak bowiem wykonujemy nasze powołanie i czynimy to z pasją w Jezusie Chrystusie i w Jego imieniu. Biskup Kościoła złożył wszystkim samorządowcom Bożego błogosławieństwa w służbie dla dobra wspólnego.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek nawiązał do zasad demokratycznych od dawna funkcjonujących w Kościele. Tworzenie tego rodzaju kultury w strukturze naszego Kościoła było czymś nadzwyczajnym i nietypowym. To ludzie decydowali o tym, kto będzie nimi kierował, do kogo będą odnosić się z szacunkiem. To wiązało się z przejrzystością tego, co działo się i dzieje w Kościele. Demokratyczne przywiązania towarzyszą nam po dzień dzisiejszy, nie tylko na poziomie wyboru proboszcza, ale także biskupa Kościoła. Dzisiaj na świecie wygrywa demokracja, którą wypracowała stopniowo Reformacja. Od tego czasu minęło prawie 500 lat. Jako wyznawcy naszego Kościoła w Polsce mamy pewną rolę do spełnienia. Możemy pokazywać, że istnieje gorąca ewangelicka wiara a jej wartości możemy nieść do wspólnej Europy, gdzie ta wiara niestety nie zajmuje należnego jej miejsca. Profesor Jerzy Buzek złożył wszystkim gratulacje z wyboru do samorządów oraz życzył, aby w imię publicznego dobra rządzić tak, aby służyć wszystkim, mimo, że nie zadowolimy wszystkich. Wyraził także radość z kolejnego pobytu w Wiśle.
Starosta Cieszyński Czesław Gluza nawiązał także do demokracji oraz do tradycji społecznych ujętych w myśli platońskiej i arystotelesowskiej, koncentrując się na tej drugiej, która praktycznie realizowana jest w dzisiejszym samorządzie. To dzięki ludziom samorządów lokalnych Polska zrobiła wielki skok cywilizacyjny w ostatnim dwudziestoleciu. To świadczy o słuszności dokonanej reformy samorządowej w naszym kraju. Demokracja – podkreślił Starosta – potrzebuje określonych wartości, aby nie była pusta lub nie stała się zwykłą techniką wyłaniania władzy. Demokracja wypełniona wartościami stanowi o jej sile i prowadzi do wypełniania tych celów i zadań, które wszyscy sobie stawiamy.
Oficjalne wystąpienia zamknęło rozważanie Biskupa Diecezji Cieszyńskiej Pawła Anweilera. Na zakończenie spotkania wszyscy Jego uczestnicy otrzymali symboliczny bochen chleba, o którym mówił Biskup Paweł Anweiler, aby troska o niego przyświecała wszystkim w służbie społecznej.