Sekretarz Generalny ŚFL w Polsce
To moja pierwsza wizyta w Waszym kraju i jednocześnie zaszczyt, że mogłem uczestniczyć w Ogólnopolskiej Konferencji Duchownych i Spotkaniu Chrześcijan w Wrocławiu - powiedział ks. dr Martin Junge, sekretarz Generalny Światowej Federacji Luterańskiej.
Wizyta jednej z najbardziej znaczących osób dla Kościołów luterańskich na świecie trwała w Polsce od 1 do 7 lipca 2014 roku.
Swój pobyt w Polsce ks. Junge rozpoczął od wizyty na Ogólnopolskiej Konferencji Duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Karpaczu, na której przedstawił założenia, cele, dzień dzisiejszy i perspektywy Światowej Federacji Luterańskiej.
Następnie, wraz ze zwierzchnikiem Kościoła bp Jerzym Samcem udał się do Świdnicy, gdzie miał okazję zapoznać się z historią i dniem dzisiejszym parafii i Kościoła Pokoju. Pobyt w Świdnicy związany był także z wizytą u miejscowego biskupa pomocniczego Kościoła rzymskokatolickiego oraz spotkaniem z Prezydentem Miasta Świdnica.
Sekretarz Generalny ŚFL uczestniczył także w dniach 4 i 5 lipca 2014 w Konferencji biskupów Kościołów luterańskich Europy Środkowo-Wschodniej. Głównym tematem konferencji było reflektowanie pojęcia wolności z perspektywy luteranizmu w kontekście przemian ustrojowych.
Kulminacyjnym punktem wizyty ks. dr Martina Junge był udział w Spotkaniu Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej we Wrocławiu. Sekretarz Generalny ŚFL brał udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym obchodów zbliżającego się 500-lecia Reformacji, a także wygłosił kazanie w dawnym, największym kościele ewangelickim Wrocławia obecnie polskokatolickiej katedrze Marii Magdaleny.
Nie ma nic złego w wolności samej w sobie, kłopotliwy jest jednak sposób, w jaki chcemy ją pojmować i jej używać. Wolność jest darem, który powinien mieścić się w granicach miłości. Mnogość opcji do wyboru i zdanie podjęcia odpowiedzialności wydaje się czasem nas przytłaczać. To wywołuje pytanie, czy na pewno pragniemy tej wolności z wszystkim, co ona ze sobą niesie? Dopóki brakuje wolności, ludzie jej pragną, kiedy już się pojawi, zaczynamy narzekać – powiedział ks. Junge w kazaniu. Spotkanie Chrześcijan odbywało się w dniach 4-6 lipca i uczestniczyło w nim około 4.000 osób z 12 krajów.
Na zakończenie wizyty w naszym kraju ks. Junge miał okazję zwiedzić kościół św. Mateusza w Łodzi, a w Warszawie spotkał się w Pałacu Prezydenckim z ministrem Jackiem Michałowskim, szefem Kancelarii Prezydenta.
Wizyta w Polsce była bardzo owocnym i dobrym doświadczeniem. Oczywiście w ciągu jednego tygodnia nie byłem w stanie zrozumieć i poznać wszystkiego. Mam jednak wrażenie, że uzyskałem ogólny ogląd sytuacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – powiedział sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej, ks. Martin Junge podsumowując swoją wizytę w Polsce.
Zachęcająca i motywująca była dla ks. Junge prezentacja wizji dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce zaproponowana przez bpa Jerzego Samca. Wskazuje ona na to, że Kościół jest dynamiczny. To duża radość, że Kościół i jego zwierzchnik zadaje pytanie, co dalej? - przekonywał gość z Genewy.
Odniósł się też do Spotkania Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej, w którym wziął udział - To niesamowite, że taki mały Kościół był w stanie zorganizować takie wydarzenie dla tylu uczestników.
Na zakończenie swojej pierwszej wizyty w Polsce sekretarz generalny ŚFL podarował biskupowi Jerzemu Samcowi drewniany, meksykański krzyż z kolorowymi, ludowymi motywami. Przypomniał, że tragiczna wymowa krzyża, jako narzędzia tortur, wskazuje bogactwem barw na radosną prawdę zmartwychwstania.
Z kolei pracownicy Biura Konsystorza, Kancelarii Biskupa Kościoła i Diakonii Polskiej otrzymali krzyże wykonane z łusek po nabojach wystrzelonych podczas wojny domowej w Liberii. Te pociski wystrzelono, aby zakończyć ludzkie życie. Młodzi ludzie doświadczeni krzywdą wojny pozbierali je i wykonali z nich krzyże. W ten sposób symbol śmierci zamienia się w symbol pojednania i wybaczenia, które odnajdujemy w krzyżu – powiedział na pożegnanie ks. Martin Junge.
Światowa Federacja Luterańska to organizacja skupiająca 144 luterańskie Kościoły członkowskie o charakterze lokalnym, krajowym. Jest organizacją globalną reprezentującą 72 miliony luteran na świecie. Siedzibą ŚFL jest Genewa. Zwierzchnikiem honorowym jest prezydent Federacji – bp Munib Younan z Izraela.
patrz: wywiad z dr Martinem Junge dla luter.2017.pl